Jump to content

A folyadékpótlás fontossága a nők életében I.

2017. 07. 03. 13:00

 

Ebben a nagy melegben kifejezetten fontos a megfelelő folyadékpótlás. Azonban a hőségtől függetlenül, szervezetünk normál működése érdekében sem mindegy, hogy mikor és mennyit iszunk. Továbbá vannak olyan szakaszok a nők életében, mikor fokozottan fontossá válik a folyadékbevitel. Melyek ezek?

A nők különböző életciklusaiban eltérő a folyadékfogyasztás jelentősége. Míg egy világrajött kislányból kamasz, majd fiatal nő, korosodó hölgy válik, teste számtalan izgalmas változáson megy keresztül. Ezzel párhuzamosan szervezetének tápanyag- és folyadékszükséglete módosul, amelyhez ideális esetben alkalmazkodik táplálkozásával is.

Az első 20 év nagy változásai

Az újszülöttek testének kb. 70%-a víz, mely később az élet előre haladtával csökken. A legtöbb létfontosságú folyamat vizes közegben megy végbe, így érthető, miért fontos a szervezet megfelelő hidratáltsága. Emellett már csecsemőkorban szakaszosan megindul a női nemi hormon termelődése, mely az 5.- 6. hónap körül leáll, majd 9-11 éves korban folytatódik. Ekkor válnak a lányok nemileg éretté, felgyorsul a növekedés, kifejlődnek a másodlagos nemi jellegek. Legszembetűnőbb a testalkat változása, szőrzet megjelenése az intim területeken, ill. a hangulatingadozások. A növekedésért felelős hormontermelés mély alvásban a legintenzívebb, ami jó összhangban van a fejlődő szervezet fokozott alvásigényével. A nővé válás kellemetlen velejárója: a menstruáció

A menstruációs görcsök enyhítésének egyik legjobb módszere a rendszeres étrend; kis mennyiségű, könnyen emészthető élelmiszerek fogyasztása. Erős vérzés esetén érdemes rendszeresen több vasban gazdag húsféleséget enni, nagy C-vitamin és folsav tartalmú zöldségekkel, gyümölcsökkel kiegészítve. Bizonyos ásványi anyagokból (magnézium, kalcium) szintén növekedhet a szervezet igénye, mely fedezhető például a tejtermékekből, zöldségekből.

Táplálkozási zavarok, önértékelési problémák

A gyerekek játék közben könnyen elfelejthetnek inni, kínáljuk őket gyakran folyadékkal, hiszen nyáron fokozottan fennáll a kiszáradás veszélye. A tinédzser kori érzelmi kilengéseket helyes táplálkozással és rendszeres mozgással csökkenthetjük. Legyünk türelmesek, mutassunk jó példát gyermekeinknek, igyunk szülőként is megfelelő mennyiségű és minőségű folyadékot!

A fiatal lányok körében egyre gyakrabban jelennek meg táplálkozási zavarok, melyek kialakulásának okai lehetnek a média által közvetített példaképek, a kortársak kritikái, de nem elhanyagolható a szülők szerepe sem (magasabb társadalmi szintű családokban a nagyobb elvárások, bizonyítási vágy miatt jellemzőbb az előfordulás). Lelki egyensúly, stabil családi háttér és egészséges szervezet esetén leredukálható ezen betegségek kialakulásának a valószínűsége.

A nők fénykora – anyaság kontra karrier

Napjainkban, egy nőnek a harmincasnegyvenes éveiben életének talán legfontosabb döntését kell meghoznia, mégpedig, hogy a gyermekáldást vagy inkább a sikeres szakmai pályafutás lehetőségét válassza. Természetesen a kettő együtt is megvalósítható, de bármelyik utat választja egy nő, az egészség megőrzése mindkét esetben meghatározza a jövőt! A harmincas éveiben járó hölgyeknek már egyre többször forognak a gondolatai a gyermekvállalás körül. Érdemes optimális állapotba hozni a szervezetet (szükség esetén megszabadulni a fölösleges kilóktól), így könnyebb a teherbe esés, és ha megfogant a magzat, akkor kisebb a különböző egészségügyi problémák előfordulása akár a magzat, akár az anya szempontjából. Áldott állapotban… A várandósság alatt megváltozik a tápanyag- és folyadékigény. A fogamzás előttihez képest több energiára van szüksége a várandós anyukának a magzat, a méh, a méhlepény és az emlő szöveteinek növekedéséhez, az új szövetek alapanyagcseréjéhez és az anyai zsírraktározáshoz. Egy normál testalkatú, átlagos aktivitású kismamának az energiaszükséglete az első trimeszterben gyakorlatilag változatlan, a második trimesztertől napi 340-360, a harmadik trimesztertől további 110 kcal-mal.

Kismamaként napi 1,5 liter folyadékot fogyasszunk el, ügyeljünk a változatosságra! Napi 3-5 alkalommal együnk zöldséget, gyümölcsöt!Ügyeljünk a gyümölcslevek gyümölcshányadára. Cukros italokat is fogyaszthatunk, de mértékkel!Nyáron készítsünk gyümölcsalapú jégkrémeket, melyeknek nagy a folyadéktartalmuk! A munkahelyünkön mindig tartsunk magunk mellett folyadékot, hiszen 2 százalékos folyadékveszteség már befolyásolja a koncentrációs képességünket.

Testi-lelki táplálás – a szoptatás

Az édesanya fokozott folyadékszükségletét ebben az időszakban elsősorban a szoptatás indokolja, mivel a naponta kb. 850 ml anyatej termelődéséhez az anyának is – plusz 1 literrel – többet kell innia. Ennyi anyatej elválasztásához az anyukáknak a 4. hónap betöltéséig kb. napi 630, utána 520 kcal-val több energiára van szüksége. A szoptatás alatt néhány vitamin és ásványi anyag szükséglete is lényegesen megnövekedhet, ilyenek az A-, B1-, B2-, B6- és C-vitamin, a folsav, a foszfor, a magnézium, a jód és a cink.

 

 

(Forrás: lelkielet.hu, mdosz.hu l Kép: pixabay.com)