Jump to content

Mozogj többet! Őrizd meg egészséged!

2017. 08. 10. 18:24

legtöbb népbetegség kialakulásában szerepet játszik a mozgásszegény életmód és a helytelen táplálkozás. Ezzel az emberek 90%-a tisztában van, azonban a legtöbben mégsem úgy élnek, ahogy azt egészségük megkívánná.

Az olyan betegségeknél mint, az inzulinrezisztencia, a magas vérnyomás, 2-es típusú cukorbetegség vagy a depresszió és egyéb mentális problémák, mind szerepet játszik a mozgás hiánya és a helytelen táplálkozás. Az emberek többsége tisztában van a megfelelő étkezés és testmozgás fontosságával, ám a köztudatban elterjedt szabályok, edzéstervek és diétás tanácsok mit sem érnek, ha már egy kis sétától is drasztikusan leesik a vércukorszint, vagy minimális fizikai aktivitás mellett is nagyobb vérnyomás-emelkedés okoz panaszokat. Ilyen esetekben nem a mozgás elhagyása jelenti a megoldást, hanem a betegségekhez igazított speciális étrend és végezhető mozgásformák.

Az országban található Életmód Orvosi EgészségPontok, olyan hálózatot alkotnak, melyben erős szakorvosi háttérrel, komoly hangsúlyt fektetnek az életmód orvoslásra, orvos, dietetikus és mozgásterapeuta segítségével. Az életmóddal összefüggő krónikus betegségek terápiájában a gyógyszeres kezelés mellett, az életmódváltást szintén szakemberek segítik és felügyelik.

Az életmód egészségpontok a világon is egyedülállónak számító kezdeményezés, melyhez egyre tübb szakember, és edzőterem is csatlakozik. Az Életmód Orvosi EgészségPontokmegalapításával Magyarország világviszonylatban az élej jár, ugyanis egyszerre orvosolja az életmódot, a mozgáshiányt és a különféle egészségügyi problémákat is.

Dietetikusok szerint, a legtöbb népbetegség a helytelen és egészségtelen táplálkozás következtében alakul ki. Az emberek előbb nyúlnak a gyógyszerekhez és a különféle étrendkiegészítőkhöz, mint hogy megreformálják a mindennapos táplálkozásukat. A zöldség és gyümölcsfogyasztás pedig gyógyírt jelentene a problémákra, mindenféle mesterséges, vegyi anyag szervezetünkbe juttatása nélkül.

A zöldség és gyümölcsfogyasztás erősíti immunrendszerünket, javítja állóképességünket, terhelhetőképességünket, frissíti az vér és az agy oxigénellátását, javítja a memóriát, jót tesz az agyműködésnek...stb.

Ahhoz, hogy ez a komplex életmódváltás elterjedjen szükség van szakértői segítségre, és minél több az Életmód Orvosi EgészségPontok -hoz hasonló kezdeményezésre. Az embereket nem csak tájékoztatni kell a megfelelő információkról, de konzultációs lehetőséget is kell nekik teremteni, hogy bátran kérdezhessenek a problémáik megoldásáról, valamint biztosítani kell olyan helyeket és tereket ahol edzhetnek. Pl. A magas vérnyomással,és koleszterinszinttel küzdő 35-40 év körüli betegek nem futhatnak ész nélkül, speciális étrenddel kiegészített mozgásprogramra van szükségük, ehhez pedig megfelelő szakemberek segítségtnyújtása szükséges.

Mielőtt valaki életmódváltásra, sportolásra szánná el magát, mindenképpen érdemes egy általános kivizsgáláson résztvennie, ahol kizárhatóak a különféle egészségügyi problémák. Ha mégis lenne valami, akkor pedig ehhez igazított étrendet kell követni és az egészségi állapothoz illeszkedő mozgásformát kell választani. Fontos, hogy ne hirtelen változtassunk, szervezetünket, testünket és lelkünket is fokozatosan kell hozzászoktatni az életmódváltáshoz.

 

(Forrás: lelkielet.hu, hirado.hu l Kép:pixabay.com)