Jump to content

Több, mint általános feledékenység

2025. 02. 19. 19:00

A korral jár, hogy egyre több nyavalya üti fel a fejét és a fizikai jellemzők is megváltoznak. Ráncok tűnnek fel, őszül a haj vagy épp megritkul. A feledékenységet is időskorhoz kötjük, csakhogy fiatalon is jelentkezhet.

Talán Bruce Willis kapcsán többet hallunk – és akár tudunk – a demenciáról, de azt hisszük, hogy ez korral jöhet. Csakhogy egyre több fiatal körében is jelentkezik a demencia.

A demencia egy progresszív agyi rendellenesség, amely leggyakrabban az idősebb korosztályt érinti, de egyre több esetben jelentkezik fiatalabbaknál is. Eleinte inkább a genetikai háttérre összpontosítottak a tudósok, de újabb kutatásokkal arra is rámutattak, hogy a korai demencia bizonyos egészségügyi és életmódbeli tényezővel (cukorbetegség, depresszió, krónikus stressz, szívbetegség, társadalmi elszigeteltség, alkoholfüggőség) is összefüggésben lehet.

 

Fiatalkori demencia

A fiatalkori demencia korai felismerése kulcsfontosságú, mivel a tünetek enyhítésére és a betegség előrehaladásának lassítására számos módszer létezik. Olyan tünetei lehetnek, mint gyakori feledékenység, kommunikációs problémák, hangulatingadozás, tájékozódási zavar, a mindennapi tevékenység elvégzésének nehézségei.

Hogyan ismerhető fel?

A korai demencia felismeréséhez fontos figyelni a viselkedésbeli változásokra és ha a fenti tünetek ismétlődve előfordulnak, az több, mint gyanús.  előfordulására. Ebben az esetben mindenképp érdemes szakemberhez fordulni, aki különböző tesztekkel, vizsgálatokkal és megerősítheti a diagnózist.

Mit tehetünk ellene?

Habár nem bizonyítható, hogy a már feljebb említett tényezők biztosan a fiatalkori demenciát eredményezik, de ami segíthet a tünetek csillapításában, a folyamat lassulásában, az az egészséges életmód. A megfelelő táplálkozás, rendszeres testmozgás és az alkoholfogyasztás minimalizálása az egész szervezet számára jó hatással van. Érdemes szellemi kihívások elé állítani az elmét. Vagyis például az olvasás, a rejtvényfejtés, az új készségek elsajátítása segíthetnek az agyműködés fenntartásában. Hatékony lehet különböző stresszkezelési technikák alkalmazása és a rendszeres orvosi vizsgálatok az egyes betegségek korai felismerésében segíthetnek.

(Forrás: lelkielet.co.hu / Kép forrása: Pixabay)