Jump to content

Mennyire káros az ujjszopás és a körömrágás gyerekkorban?

2016. 08. 29. 16:15

Az anyukák örökös rémálma, hogy a gyermeke mindent a szájába vesz kúszás-mászás, játékok során, akár a lakásban, akár a játszótéren, ezáltal minden bacilus könnyedén bejut a szervezetükbe. A probléma a körömrágós és ujjszopós gyermekeknél főként aktuális.

Kezdetben nem okoz akkora gondot, óvodás-iskolás korban azonban a szülőknek gyakran okoz fejtörést,hogy szoktathatnák le gyermeküket az ujjszopásról ,ami 3-14 hónapos korig még normális táplákozási refelx. Azonban, ha négy éves kor után is fentáll ott már problémák lehetnek.

Egy Új-Zélandi kutatás szerint az ujjszopás és a körömrágás jótékonyan is hathat egyes gyerekeknél kiskorban és felnőttkorban egyaránt, ugyanis a rágással, nyállal bejutott mikrobák és korokozók ellen az immunrendszer megtanul védekezni, megerősödik, ezáltal bizonyos betegségeknek könnyebben fog ellenállni, valamint kutatások szerint az allergiás megbetegedések számát is csökkenti.A kutatás szerint azok a gyerekek, akik viszonylag sokáig rágják, szopják az ujjukat, körmüket, kisebb eséllyel lesznek allergiások az állatokra, a porra, és a fűfélékre.

Higiéniai elméletek alátámasztjáj, hogy a piszok és a mikrobák szervezetbe jutásával az immunrendszer megerősödik, ellenállóbbá válik a betegségekkel szemben. A gyermekkori immunitás pedig felnőttkorban is megmarad.

Malcolm Sears professzor szerint, a kiskori körömrágással és ujjszopással a felnőttkori allergiás megbetegedések is elkerülhetőek. Természetesen a kutatók nem azt akarják ezzel sugallni,hogy egészséges, ha a gyermek a kezét rágcsálja, csak megnyugtatásul közlik a szülőkkel, hogy egy kis kosz és bacilus még hatékony is lehet, ha az immunrendszer erősítéséről van szó.

A kutatásban 1037 gyermeket vizsgáltak és követték nyomon fejlődésüket felnőtt korukig. Azok között, akik kiskorulban sokszor rágcsálták a kezüket, sokkal kisebb számban lettek allergiás felnőttek. Míg a nem rágók 49%-ánál, addig a rágók csupán 30%-nál figyelték meg az allergiás megbetegedések kialakulását. Bár a kutatás ellentmond az anyai aggodalmaknak, az allergia és egyes betegségek elleni immunitás erősítésén túl, a körömrágásnak és ujjszopásnak is megvannak a maguk negatív hozadékai. A gyerekek ha bizonyos kor után is csinálja ezeket a „rossz szokásokat”, akkor ott belső feszültség, és frusztráció áll a háttérben. Az ujjszopás hosszú távon fogproblémákat is okozhat, maradandó fogak növekedését akadályozza, nyitott harapást, beszédhibát okoz.

Ne essünk kétéségbe, ha a kisgyermek néha-néha bekapja a kezét, ujját, arra azonban figyeljünk, hogy meddig és milyen rendszerességgel csinálja. Ha állandósulnak ezek a szokások nagyobb korban, kutassuk fel a lelki okát.

 

 

(Forrás: lelkielet.hu, telegraph.co.uk l Kép:pixabay.com)