A kormány társadalmi egyeztetést indít a javaslatról. Eddig sokszor csak azért tartották bent az anyukákat, hogy az intézmény ne essen el az állami támogatástól. A tervek szerint azonban egy nap után is megkaphatnák a pénzt a kórházak dr. Bálint Koppány szülészorvos szerint, az orvosi szakma által régóta kezdeményezett és várt rendeletmódosítás feloldaná azt az érdekellentétet, ami jelenleg az intézmények finanszírozása érdeke és a kismamák hazameneteli szándéka között áll.
Ha egy többedszer szülő kismama például vasárnap este 11 órakor szül, ez azt jelenti, hogy a 72 óra szerda este jár le. Az egészségügyi rendszerek működési metódusából adódóan, adminisztratív okokból nem tudnak szerda este 11 órakor hazaengedni valakit, így a hazamenetel csütörtök délelőttre tolódik. Ám az a jellemző, hogy habár a kismama és újszülöttje minden vizsgálattal együtt már kedden készen áll arra, hogy hazamenjen, ezt a kórház anyagi érdekéből kifolyólag azonban minél tovább húzta. Ha függetlenítenék a finanszírozást attól, hogy hány napig tartózkodik bent a kismama, akkor ez az érdekellentét feloldódna.
A szakember ugyanakkor azt mondta, szerinte továbbra is a 3 nap lenne a sztenderd, de ha igény van rá és orvosilag jóváhagyható, hogy a kismama hazamehet, akkor emögött ne álljon egy anyagi ellenérdekeltség.
Oda kell figyelni az édesanya és a baba egészségére...
Az első szülő anyukáknál lassabban indul be a laktáció, ezért fontos, hogy ennek a segítése történjen meg az intézményekben, akár több napig. Valamint természetesen vannak esetek, amikor nem jöhet szóba a korai hazaengedés, például a terhességi diabétesz esetén, amikor további gondozást igényel a szülő is. Ehhez három vagy akár több napra is szükség lehet. A szakma a kezdeményezést támogatja, ha megszületik a rendelet, akkor a szakmai kollégium rövid időn belül ki tudja dolgozni a szükséges feltételrendszert.