Jump to content

A védelem iskolája, iskolások védelme

2017. 06. 26. 18:00

Gyermekeinkre úgy kell vigyáznunk, mint a szemünk fényére. Mindig, mindenhol, közös összefogással. Ez kiemelten fontos az oktatási intézményekben, ahol a gyermekek idejük igen jelentős részét töltik.”

Őrizni valamit sokkal egyszerűbb feladat, mint védeni valakit,valakiket. Ez a tény még nyilvánvalóbb, ha ezek a „valakik” gyermekek, akik a legvédtelenebbek, legkiszolgáltatottabbak. Minden iskolában ott ül egy portás néni vagy bácsi, aki a tőle telhető legjobban igyekszik ellátni a ráruházott feladatot. Nyitja és zárja a kaput, kicsenget, esetleg felírja a későn jövőket. A híreket hallgatva, amelyek nap mint nap számolnak be gyermekrablásról, gyermekek molesztálásáról, drogkereskedelemről, jogosan merül fel a kérdés, hogy ez elégséges-e, vagy netán többre lenne szükség az iskolákban?

Napjainkban gyakran történik „gyermekrablás”, amikor mentálisan sérült személyek próbálnak kisgyermekeket elhurcolni az általános iskolákból, vagy az elvált szülők egyike kísérli meg elvinni a nem neki ítélt gyermeket. Ezeket a tényeket ismerve, még a laikus számára is világossá válik, hogy az iskolai biztonsági őrök, biztonsági emberek szerepe nagyobb teret kell, hogy kapjon. Külföldi mintákat átvéve szükséges lenne az iskolákban szolgálatot teljesítő biztonsági emberek specifikus képzése.

Fontos szerepe van a konfliktuskezelésnek...

Több odafigyeléssel kell kezelni az esetlegesen kialakuló konfliktusokat, így például a problémás diákok cselekedeteit, az iskolai erőszakot, kisebbek bántalmazását vagy „drogdealerek” felbukkanása az iskolák előtt. Pszichológiai és gyakorlati képzésekkel lehetőség nyílik rá, hogy fogékonnyá tegyük a biztonsági őröket az ilyen problémák iránt. Az iskolákban biztonsági szolgálatot teljesítő személynek érzékenynek kell lennie akkor is, ha kisírt szemű diákokat lát, hiszen ez utalhat az intézményen belüli erőszakra, például hogy idősebb diákok a fiatalabb tanulókat bántalmazzák, esetenként ki is rabolják.

Nagyon fontos a drogvédelem!

A drogterjesztők nagy része maga is éppen hogy csak kinőtte az iskoláskort, öltözködésével, megjelenésével igyekszik magát fiatalítani, hogy így beolvadjon az iskola előtti utcaképbe, viszont csak kicsöngetés előtt, és a tanítás végével jelenik meg a bejáratnál, hogy „üzletet kössön”.. Ezért csak egy kellő gyakorlattal rendelkező, képzett szakember szűri ki a rossz szándékú „árust”. Ám erre is megvannak a módszerek, melyekkel hatékonyan felléphetünk az iskolák körüli drogkereskedelem ellen, de a módszerek elsajátítása komoly képzést, gyakorlatot igényel.

Elengedhetetlenek a biztonsági kamerák...

Szakemberek szerint érdemes átgondolni a biztonsági kamerák alkalmazását az iskolai folyosókon és udvarokon, hiszen ezek is dokumentálják a fellépő erőszakot, emellett komoly elrettentő szerepük is van. Tapasztalatok alapján elmondható, hogy ahol az intézmény falain belül kamerák működnek, ott a gyermekek közötti erőszakos cselekedetek jelentősen csökkentek. Így a szülők legalább abban biztosak lehetnek, hogy gyermekük az iskolában biztonságban van.

Megfelelő egyenruha, hogy tudják kihez lehet fordulni…

A formaruhás biztonsági személyzetet nagyobb tisztelet övezi a diákok részéről, ezt jól mutatják a felmérések, illetve a külföldi példák. Ám nemcsak a megelőzés és az „elrettentés” lenne a cél, hanem hogy a biztonsági feladatot ellátó egyén bizalmi személlyé váljon, akihez a diákok bátran fordulhatnak az őket érintő biztonsági problémákkal, mint közlekedés, drogok, erőszak, lopások, de akár iskolán kívül elszenvedett sérelmek is. Ehhez azonban szükséges, hogy a védelmet biztosító fél megfelelően felkészült, és kellően empatikus legyen, valamint pszichológiai előképzettséggel is rendelkezzen.

 

 

(Forrás: lelkielet.hu, ormester.hu l Kép: pixabay.com)