A hormonok túltengése nemcsak a fizikai érést segíti, de lelkileg és mentálisan is sokat változik egy fiatal. Mindez nagy kuszaságot okozhat, hiszen a tapasztalattal és gyakorlattal nem rendelkező tinik nagy kérdésekkel, döntésekkel találhatják szembe magukat.

Jól tudjuk, hogy a család a gyerekek elsőszámú nevelő közege, ezenkívül pedig nagyon nagy hatással van rájuk az iskola (pedagógusok, osztálytársak, iskolatársak) és a barátok is. Egyáltalán nem mindegy, hogy milyen barátok veszik körül az amúgy is labilis lelkiállapotú fiatalt. Teljesen természetes, hogy a fiatalok önállóságra törekednek és próbálják átlátni azt a nagyvilágot, amelyben a szülei és a többi felnőtt látszólagosan nagy szabadsággal él. Arra vágynak, hogy szabadabbá váljanak, ezért hozhatnak olyan döntéseket, amellyel szembe mennek a szülői fegyelmezéssel, azonban káros a személyiségfejlődésükre vagy az egészségükre nézve. Nem véletlen, hogy ez a korosztály fokozottabban ki van téve minden káros szenvedélynek. Keresik az izgalmakat, újdonságokat szeretnének felfedezni, ezért megfordulhat a kezükben a cigaretta és az alkohol, de akár a drog is.
Az alkohol és a cigaretta fogyasztása akár észre is vehető a szülők által. A szag, a bódultság egyértelmű jel lehet, azonban a drog nem ilyen. Sokkal nehezebb rájönni arra, hogy a gyerek hozzányúlt valamilyen szerhez, mert az amúgy is nehéz kamaszkor jegyeivel is össze lehet téveszteni. Mégis érdemes néhány jellemzőt kiemelni, amely fontos lehet a felismerésben:
- megváltozott viselkedés. Az azelőtt szelíd fiatalból agresszív, visszafeleselő válhat;
- a tinikori hangulatingadozást nemcsak a hormonok okozhatják, hanem akár valamilyen szer kipróbálása;
- figyelemfelkeltő jel lehet, ha a fiatal egyre visszahúzódóbbá és zárkózottabbá válik;
- a kamaszkor velejárója az érzelmek ingadozása, de a drogfogyasztással ez még intenzívebbé válhat;
- az iskolában tapasztalt erős eredményromlás mutatója lehet, hogy a fiatal rossz társaságba keveredett vagy akár valamilyen szerhez nyúlt;
- túl sok késés, megbízhatatlanság, hiányzás;
- nemcsak az iskolából hiányozhat, de otthonról is egyre gyakrabban marad el és titkolózik arról, hogy merre járt;
- panaszok érkeznek az iskolából, esetleg máshonnan is, hogy a diák viselkedése nem elfogadott;
- indokolatlannak vélt fáradtságot tapasztalunk a fiatalnál;
- személyes higiénia terén egyre lejjebb adja;
- ingerültté válik akkor is, ha arra különösebb oka nincs;
- súlyosabb esetben a szökés is előfordulhat.
Ha a szülők számára egyre gyanúsabb és a fentiek közül több tünet is jelen van, akkor lehet, hogy tényleg szerfogyasztóvá lett a gyermek. Ha nincs bizonyíték a szerfogyasztásra, de a fentiek közül több jellemző is egyszerre jelen van, akkor gyanakodhatunk. Egy alapos beszélgetés jól jöhet. Nemcsak a tiniben lejátszódó folyamatokra láthatunk rá, hanem felhívhatjuk arra is a figyelmet, hogy milyen károkat okozhat a drogfogyasztás. A beszélgetés mellett fokozottan figyelni szükséges arra, hogy mit csinál a kamasz. Sok esetben a szülői odafigyelés és támogatás is elegendő ahhoz, hogy leálljon a fogyasztással, de ha ez nem így van, akkor szakértői segítséget szükséges igénybe venni, hogy ne romoljon a fiatal egészségi állapota és természetesen a családi kötelék se.
További érdekességekért kérjük, keressétek fel Facebook oldalunkat!