Jump to content

Ne engedj az érzelmi zsarolásnak!

2024. 11. 10. 19:00

A zsarolás büntetendő, ám jóformán mindenki csinálja, csak épp a magánéletében. Még a gyerekek is rendre alkalmazzák az érzelmi zsarolást.

Az érzelmi zsarolás egy manipulációs eszköz, amelyet azonban már a gyerekek is alkalmaznak. Kicsik, de nem buták és hamar megtanulják, hogy ezáltal akár el is érhetik elérni a céljukat. A cél pedig sok minden lehet: extra figyelem, közös játékra való egyedi invitálás. Olykor abszolút tudattalanul alkalmazzák, de lehet tudatos próbálkozás is.

Az érzelmi zsarolás jelei

Az érzelmi zsarolásnak többféle megnyilvánulási formája lehet, például:

Komoly és a szülőnek akár fájó kijelentéseket tehetnek a gyerekek. Például az olyan, mint a „Neked XY fontosabb, mint én” mondattal a szülőben kételyt kelt önmagában. Vagyis megkérdőjelezi saját szülői mivoltját és éppen ez a szándéka a csemetének.

Ennél sokkal látványosabb módja a hiszti vagy a dühroham. Ezt otthon is nehéz kezelni, de még rosszabb, ha nagyközönség előtt zajlik le (mondjuk bevásárlóközpontban). Természetesen ez is egy erős manipulációs eszköz, de mindig ennek sem szabad engedni.

Habár a gyerek még csak gyerek és javarészt a szülőktől függ, ha el akarja érni a célját, olykor még fenyegetőzésbe is kezdhet. Ráadásul olyanokat mondhat, amely ugyancsak fájó lehet a szülőnek.

Máskor pedig eljátssza, hogy az egész helyzetnek ő az áldozata, a gonosz pedig nem más, mint a szülő.

Hogyan viselkedjen ilyen helyzetben a szülő?

A legelső lépés az érzelmi zsarolás felismerése. Amíg ez nem történik meg, addig a gyerkőc lényegében bármit megtehet. Ha ez megvalósul, akkor jöhet az, hogy szabályokat kell felállítani és ahhoz következetesen tartani kell magunkat.

Ha a gyermeknek nemet mondunk, vagy a kérését elutasítjuk, az nem a nem szeretés jele. Olykor igenis nemet kell mondani és ezt határozottan kell tudatni a gyermekkel. Érdemes ebben a helyzetben kicsit lehiggadni, majd beszélgetni a csemetével a történtekről. Biztosítani kell arról, hogy ha valami nem úgy és nem akkor történik, amikor szeretné, az nem azért van, mert a szülők nem szeretik.

Ebben a helyzetben az önuralom és a következetesség elengedhetetlen. Ha a gyermek látja, hogy a szülőt képes kihozni a sodrából és állandóan eléri a célját egy kis hisztivel, az lesz az általános. Tehát a határokat nem csak be kell tarttatni, hanem érdemes arról minél többet beszélgetni.

(Forrás: marmalade.co.hu | Képek: Pixabay)