Jump to content

Kik azok a „Mérgező szülők”?

2016. 08. 11. 16:00

Vannak olyan szülők, aki közvetve vagy közvetlenül, de tudatosan ártanak gyermeküknek. Őket nevezzük mérgező szülőknek.

Kik a mérgező szülők?

Azok a szülők, akik rendszeresen alkoholizálnak, verbálisan, fizikailag és érzelmileg bántalmazzák vagy elhanyagolják gyermekeiket, nincsenek tudatában annak, mekkora károkat okoznak gyermekeiknek. A mérgező szülők gyermekei gyakran küzdenek pszichés, mentális, szociális, beilleszkedési, érzelemkimutatási problémákkal életük során.

A mérgező szülők életvitelükkel, cselekedeteikkel a gyermek lelkét és testét is tönkreteszik, ezeknek a gyerekeknek nagyon nehéz a jelenben élni és a jövőjükre tekinteni. Sokan gondolják úgy, hogy szüleik nem bántak velük megfelelő módon. Azonban végig kell gondolni, hogy esetleges gyermekkori sérelmek, hiszti vagy a dac mondatja ezt az emberrel, vagy valóban mérgező szülők nevelték.

A mérgező szülőket, jellemvonásaik, cselekedeteik, hozzáállásuk, elvárásaik szerint hét csoportba sorolhatjuk.

1.Istenszerű szülők

A szülők tökéletességre törekednek, látszólagosan a saját életük is tökéletes, ugyanezt várják el a gyermekeiktől. Ezek a szülők meg vannak győződve tökéletességükről tévedhetetlenségükről, arról, hogy ők hibátlanok. Ez a szülői minta arra készteti a gyermeket, hogy magában keresse a hibákat. Ha nem sikerül megfelelni a szülők elvárásának, az komoly lelki sérülést okoz, bűntudatot ébreszt bennük, és önmagukat fogják ostorozni. Ami téves énképet alakít ki bennük, önbizalmuk a nullával egyenlő, zárkózott, boldogtalan és aggodalmakkal teli élet vár rájuk, ameddig szülői befolyás alatt állnak. Ezeknél a gyerekeknél tudat alatt is előfordulhat, hogy felnőve egy uralkodó-elnyomott párkapcsolatban találják magukat, vagy döntésképtelenséggel, illetve alacsony önbecsüléssel küzdenek.

2.Alkalmatlan szülők

A gyerekvállalás az egyik legnagyobb felelősséggel járó dolog, ami két ember életében történhet. A gyereknek joga van ahhoz, hogy gyerek lehessen, joga van a szeretethez, ahhoz hogy a szülők megfelelően törődjenek vele, mindent megadjanak nekik. Hiszen nem ő kérte, hogy megszülessen. Azok a szülők, akik felelőtlenül vállalnak gyermeket, akiről később nem tudnak, vagy nem akarnak megfelelően gondoskodni, az alkalmatlan szülők táborába tartoznak. Ha a gyerek hiányt szenved valamiben az élete során, illetve látja, hogy teher a szülei hátán, komoly pszichés problémákkal fog küszködni élete során. Ezeknek a gyerekeknek felnőtt korban is nagyon nehéz dolguk lesz, akár a család akár a párkapcsolat terén. Hiszen, egész életükben háttérben voltak, nem kaptak elegendő figyelmet és szeretet, megfelelő törődést. Különféle szociális és mentális problémák is kialakulhatnak ennek következményeképp.

3.Irányító szülők

A túlaggódó, túlirányító szülő az örökös aggódással és fegyelemmel, valamint az állandó szabályozással eléri, hogy a gyermekben feszültség, aggodalom, és stresszt ébredjen. Ezeknél a gyerekeknél később komoly szorongás, frusztráció, hipochondria is kialakulhat. A túlféltő szülő átülteti gyermekére a rettegés érzését, a gyerek állandó kontroll és irányítás alatt áll,éppen ezért nem tanulja meg saját magát kontrollálni és irányítani. Ha a szülő mindent eldönt, elintéz a gyermek helyett, a gyereknél nem alakul ki a megfelelő mérlegelési, döntési képesség, nem lesz kellően intenzív felelősségtudata. Nem fogja megismerni és megtanulni saját képességeit, és határait.

4.Alkoholista szülők

A leggyakoribb és egyik legnagyobb probléma, ha alkoholista van a családban. A titkolózás, a szégyen, és a folytonos megalázottság érzése, az ehhez tartozó elvárások, és szabályok ellehetetlenítik a gyermekek életét. A gyermeknek az egyetlen biztos pont az életében a család, a szülők szeretete és támogatása. Az alkoholista szülők állandó kedélyállapot változása borzalmas károkat okoz egy gyermek lelkében és testében,főleg ha az alkohol hatására a szülő agresszívvé válik. Ha mindkét szülő alkoholproblémákkal küzd a helyzet még rosszabb, a gyermek ugyanis nem tud hova menekülni békéért és biztonságért. Ezek a gyerekek nagyon nehéz helyzetben vannak, ugyanis nincs kihez fordulniuk, az sem biztos, hogy családon belül van olyan hozzátartozó, akitől segítséget tudnának kérni. Mivel örökös rettegésben, félelemben és szégyenérzetben élnek, különféle pszichés problémák a lehető legtöbb esetben megjelennek náluk.

5.Szavakkal verő szülők

Komoly lelki sérüléseket nem csak fizikai bántalmazással lehet okozni. Azok a szülők,akik kritizálják, sértegetik, lenézik, lekicsinylő megjegyzésekkel illetik gyermekeiket, összetörik a gyermekük lelkét, lerombolják az önbizalmát, és olyan torz tükröt tartanak a gyermek elé, amelyben minden akarata ellenére sem fogja reálisan szemlélni önmagát. Ha a gyerek el is hiszi ezeket és beépíti az önértékelésébe, akkor ez a folyamat egy egész életre megmérgezi a testi-lelki egészségét. Ezek a gyerekek többnyire bezárkóznak, elszigetelődnek társaiktól, ezzel a védekező magatartással próbálnak megmenekülni az őket ért állandó támadásoktól és sértő megjegyzésektől.

6.Testi erőszaktevő szülők

Sokan úgy vélik, hogy a gyerekkel szembeni testi fenyítés a szülőknek nemcsak joga, hanem feladata. Ez a legrosszabb hozzáállás, amit szülő követhet. A fizikai erőszak ugyanis soha nem megoldás semmire. Az ilyen gyerekek nem csak testileg, de mentálisan is sérülnek. Jellemző rájuk,hogy félénkek, visszahúzódóak,társaságkerülőek lesznek, néhány esetben a látott minta alapján, indulatokkal teli,agresszív magatartással lépnek fel társaik ellen. Amikor felnőnek, gyakran túlkompenzálnak, hogy az önértékelésüket helyreállítsák. Olyanok is vannak, akik a szülői mintát követve saját gyermekeiket is bántalmazni fogják.

7.Szexuális erőszaktevő szülők

A legmegbocsájthatatlanabb bűn amit ember elkövethet. A gyermekbántalmazás és molesztálás, a gyerek és a szülő közötti legalapvetőbb bizalom szétzúzását jelenti. Helyrehozhatatlan és beláthatatlan károkat okoz. Ez olyan dolog, amivel „muszájból” együtt kell élni, de megoldani és semmissé tenni nem lehet. A fiatal áldozatok teljesen kiszolgáltatottak az agresszornak, nincs hova,és nincs kihez menekülniük. A védelmet nyújtó személyből mérgező üldöző lesz, a valóság pedig titkok börtönévé válik. A gyerekkort a legfontosabb elemétől fosztja meg, a gyermek ártatlanságtól. A gyerekek természetüktől fogva szeretnek és bíznak, főleg a szüleikben, ezért könnyű célpontot jelentenek a nélkülöző és felelőtlen felnőtt számára. Egyesek általában csak a gyerek érzelmi kiszolgáltatottságát használják ki. Mások a testi fájdalom, a nyilvános megalázás vagy az elhagyás eszközét választják a szülői terrornak. Mindegy mennyire mérgezők a szülők, a hatalom és a szavahihetőség szempontjából irányító helyzetben vannak. A legtöbb gyermekkorában molesztálás, vagy erőszak áldozatául esett ember felnőttkorában végig cipelni fogja a gyermekkori bélyeget. A múlt kísértő emlékei rendszerint megmérgezik a későbbi kapcsolatait.

Az egészséges családok az egyéniségre, a személyes felelősségvállalásra és az önállóságra bátorítanak. Ösztönzik g, tisztelik és szeretik gyermekeiket, erősítik az egészséges önbecsülés kialakulását, az egészséges és magabiztos önbizalmat. A mérgező szülők ezzel szemben saját akaratukat, életvitelüket, érzéseiket és gondolataikat akarják rákényszeríteni gyermekeikre, anélkül,hogy felfognák, hogy gondolkodásmódjukkal tönkreteszik az életüket.

 

 

(Forrás: lelkielet.hu; Susan Forward: Mérgező szülők l Kép: pixabay.com)