Jump to content

Védekezz a méhnyakrák ellen! Oltasd be magad!

2016. 09. 09. 10:00

A méhnyakrák világszerte a második leggyakrabban előforduló rosszindulatú betegség nők esetében. Európában minden 18. percben meghal egy nő a megbetegedésben, Magyarországon évente 1200 esetet mutatnak ki, és 500 ezek közül halállal végződik.

A 12. életévüket betöltött, 7. osztályos lánytanulók kérhetik ingyenesen a méhnyakrák elleni védőoltást idén is szeptember 13-ig. A védőoltás feltétele, hogy a szülő, gondviselő nyilatkozzon arról, hogy be kívánja adatni gyermekének az oltást. A védőnők egy információs csomagot is átadnak az első osztályfőnöki órán, ez tartalmazza azt a nyilatkozatot, amelyet válaszborítékban kell az iskolai védőnőnek visszajuttatni.

A lányoknak két oltásra van szükség, hat hónap különbséggel. 2016 októberében és novemberében, valamint 2017 áprilisában kell megkapni az oltást. Fontos, hogy mindkét oltást meg kell kapni, hogy a védettség teljes legyen.

A HPV-vírus hatása egy lassan kifejlődő tumor, így van idő a korai felismerésre is, ám a szűrővizsgálatokat sem szabad elhanyagolni, így a 25 évet betöltött személyeknek is ajánlott felkeresni az orvost szűrővizsgálatért. A 16 éveseknek már nem ingyenes a védőoltás, ám ekkor is javasolják a vakcina beadását, amely elsősorban háziorvoson vagy iskolaorvoson keresztül történik, ebben a korban ez három oltást jelent. Az ÁNTSZ szerint 2014 óta ja jogosultak 80 százaléka, vagyis több mint 70 ezer lány kapta meg a védőoltást.

Dr. Bittner Nóra, a Magyar Rákellenes Liga elnöke szerint ez a leghatékonyabb módja a humán papillomavírus kóroki tényezőinek kiküszöbölésében. Az oltásnak ugyanis a vírus szervezetbe való bejutását, és ott rákos elváltozás kialakulását gátló hatása van, ezért fontos, hogy a fiatal életkorban, lehetőleg az első szexuális alkalom előtt kapják meg a lányok, így kivédhető a megbetegedés kialakulása. Fiúk esetében a betegség nem jelentkezik tünetekkel.

Hatékony megelőzéssel és tájékoztatással jelentősen csökkenthetőek lennének a megbetegedések a fiatalok körében. A nemzeti védőoltási programba bekerült vakcina 93 százalékot meghaladó védelmet nyújthat a méhnyakrák ellen a korábban HPV-vel nem fertőzött lányok esetében.A HPV-teszten a vírusfertőzöttség kimutatása csak akkor történik meg, ha daganatgyanús elváltozás észlelhető.

A 26-65 közötti nők esetében a nőgyógyászati szűrés mellett kérhető a méhnyakrák-vizsgálat is, ám ez a szűrés esetükben nem díjmentes.

 

(Forrás: lelkielet.hu, hirado.hu l Kép:pixabay.com)