Jump to content

Vizsgálatok szerint, hallókészülékre szorul majd a fiatalok harmada

2016. 09. 11. 17:00

Egyes kutatások szerint a hangos könnyűzenei koncert akár átmeneti halláscsökkenést is okozhat. A fiatal generáció háromnegyede tapasztalta már, hogy egy koncert vagy disco után rosszabb volt a hallása. Ha rendszeresen nagy zajban szórakozunk, akár maradandóvá is válhat hallásprobléma.

Dr. Küstel Marianna audiológus szerint, a zene vagy a zaj 80 decibel fölött számít hangosnak, ez alatt az érték alatt az emberi fül még nem károsodik. Nyolcvan decibel alatt még nyolc órát bír a fül károsodás nélkül, 83 decibeles zajt, már csak fele annyi ideig. Egy koncerten azonban nem ritka a száz decibeles hangerő, s ezt csupán néhány percig lehetne hallgatni. Aki a hangfal előtt hallgatja a zenét, természetesen nagyobb zajhatásnak van kitéve, mint aki távolabb áll, a távolsággal a zaj intenzitása négyzetesen csökken. A koncerthallgatás mellett ráadásul a fiatalok naponta több órát hallgatnak zenét fülhallgatón keresztül is.

Becslések szerint, a mostani fiatalok harmada hallókészülékre szorul majd 40-50 éves korára, az állandósuló fülzúgásra azonban az sem jelent megoldást, a belső fül érzéksejtjei visszafordíthatatlanul károsodnak. Ha valaki azt tapasztalja, hogy egy hangos koncert után, tartósan zúg a füle, nem tud regenerálódni, azonnal forduljon fül-orr-gégész, audiológus szakorvoshoz. Ha órákon belül elkezdődik a kezelés, még elképzelhető, hogy még lehet segíteni.

Tóth Attila, a Hallás Társaság Alapítvány kurátora szerint, a fiatalok naponta 3-4 órán át hallgatnak zenét fülhallgatóval, egyrészt, hogy a környezeti zajokat kizárják, másrészt azért, mert egyszerűen hangosan szeretik hallgatni a zenét. Sokan még tudják is, hogy ez árt a hallásuknak. Tóth Attila azt javasolta a fesztiválozóknak, hogy ne menjenek közel a hangfalakhoz, a koncertek között pedig tartsanak szüneteket, hogy pihenjen a fülük, a rendszeresen koncertre járóknak pedig a füldugó használatát ajánlotta, amely akár 15-20 decibellel is csökkenti a hangerőt.

 

(Forrás: lelkielet.hu; hirado.hu l Kép: pixabay.com)