Jump to content

Az alkoholizmus problémája már a fiatalokat sem kíméli

2016. 12. 13. 11:00

Magyarországon kb. 800 000 alkoholista él, ebből egyre több a fiatalkorú. Statisztikák szerint, évente, mintegy 30 000 ember halálát okozza az alkohol.

 

Az alkoholizmus drámája számos család életében jelen van, általában családi gondok, munkahelyi problémák, mentális problémák, anyagi gondok, betegség, vagy szerelmi válság vezet odáig, hogy az ember az egyetlen kiútnak az alkoholt látja. Statisztikai adatok szerint, Magyarország közel egymillió alkoholista hazája, a magyarok éves átlagban 74 liter sört, 35 liter bort és 3,5 liter tömény alkoholt, fogyasztanak, ami kétszer magasabb, mint a világátlag.

A rohanó világgal, a megváltozott értékerenddel, és kikapcsolódási szokásokkal együtt jár, hogy a fitalok sokkal korábban tapasztalnak meg bizonyos dolgokat, mint kellene. A 15 évesek, több, mint 50%-a fogyasztott már alkoholt, és 40%-uk már a részegség állapotát is megtapasztalta. A szülők nem kezelik megfelelően a problémát, nagyon sok olyan fiatal van, akikkel ne foglalkoznak otthon, akiket nem felügyelnek, a fiatalok pedig nem érzik a korlátokat. Nagyon sok fiatal nem is méri fel az alkoholfogyasztással járó komoly problémák lehetőségét. Nincsenek tudatában annak, hogy az alkohol nem játékszer.

Éppen ezért fontos a korai prevenció, hiszen minél hamarabb szembesülnek a fiatalok a valós problémával, annál kisebb az esélye, hogy kialakul náluk a későbbi függés lehetősége.

Az alkohol mellett, a tiniket a drogról,a nem kívánt terhesség és betegségek elkerülése érdekében történő felelősségteljes védekezési módokról is fel kellene világosítani, természetesen a saját érdekükben, minél korábban. Az elmúlt években szélesedik az a korosztály, amelyben az alkoholfogyasztás rendszeressé válik, ötödik, hatodik osztályos diákok is isznak már. Az elmúlt 10-15 évben, a 16 évesek körében négyszeresére nőtt a „rohamivás” jelensége, ami annyit jelent, hogy a fiatal egyszerre fogyaszt nagyobb mennyiségű alkoholt.

Orvosok szerint, ezeknek a fiataloknak a családjában komoly probléma lehet, amit nem kezelnek megfelelően, esetleg a gyerek ezt látja otthon. A szülő felelőssége a gyermeke egészségének megőrzése, valamint annak a megelőzése és megakadályozása, hogy a gyermek az alkoholhoz, vagy a drogokhoz nyúljon. A fiatalok szégyenként élik meg akár otthoni, akár iskolai, vagy magánéleti kudarcaikat, ahelyett , hogy segítséget kérnének a szakembertől, családtagoktól, a könnyebbik utat választják. Búfelejtésként a pohárhoz nyúlnak, azonban ez nem szünteti meg a problémákat, csak újabbakat generál.

Ennek elekrülése, csökkentése végett érdemes lenne rendszeres prevenciós órákat tartani a fiataloknak, valamint szigorítani kellene az alkohol árusítását.


(Forrás: lelkielet.hu, hirado.hu l Kép: i2.mirror.co.uk)