Jump to content

Az antidepresszáns hatása a magzatra

2017. 02. 24. 16:54

A szülés utáni depresszió egy létező probléma, mely sok nőnél megjelenik a szülést követő hetekben, a változástól és ismeretlentől való félelem, valamint a hormonális változások következtében. De mi a helyzet a szülés előtti depresszióval?

Vannak olyan nők, akiknél már a terhesség előtt, illetve alatt is fennáll a depresszió problémája. Az ezekre szedett antidepresszánsokkal azonban óvatosan kell bánni, ugyanis a legújabb kutatások szerint, ezek a gyógyszerek jelentős mértékben, kb. 87 százalékkal növelik az autizmus kialakulásnak esélyét a magzatnál.

A kutatásról…

Amerikai Gyermekgyógyászati Szövetség lapjában közzétett legújabb amerikai kutatások kimutatták, hogy a terhes nők 6-10 százaléka írat fel magának ilyen gyógyszereket a várandósság ideje alatti depresszió kezelésére. A tanulmány készítői csaknem százötvenezer anya adatait vizsgálták a fogantatástól a gyerekek tízéves koráig. Az autizmust kiváltó különféle okok többsége ismeretlen, ám a környezeti hatások és a genetikai adottságok hatással lehetnek a kialakulására.

A vizsgálatok szerint, az antidepresszánsok szedése, különösen a második és harmadik trimeszterben szedett, a szerotoninszintet szabályozó gyógyszerek, gyakorlatilag megduplázzák az autizmus kialakulásának esélyét a születendő gyermekeknél. Ha a családban előfordult korábban autizmus, akkor az növeli a kialakulásának a kockázatát, valamint az anya kora, a jelenlévő depresszió, az erre szedett antidepresszánsok, és a nem megfelelő környezet is mind kockázatnövelő tényező. A vizsgálat során összesen 1054 olyan gyereket találtak, akiknél tízéves koruk előtt, átlagosan négy és fél éves korban autizmust állapítottak meg, ami a vizsgált alanyok 0,72 százaléka. A tanulmány arra is rámutat, hogy 1966-ban tízezer gyermekből négynél diagnosztizáltak autizmust, mára viszont ez az arány tízezerből százra, 1 százalékra emelkedett, persze ez részben a diagnosztikai módszerek hatékonyabbá válásának is betudható.

A gyógyszerek hatása a gyermekre...
Azoknál a gyermekeknél, ahol a terhesség során az anya gyógyszert szedett, nem csak az autizmus kialakulásának a kockázata magas, de koraszülés, és lassabb fejlődés is kimutatható. Kutatásokkal igazolták, hogy ezek a gyerekek lassabban fejlődnek, és több idő alatt tanulnak meg bizonyos dolgokat (pl. mászás, felülés, felállás), mint azok akiknek édesanyja nem szedett gyógyszert a várandósság idején. Mindezek mellett tovább rontja a helyzetet, hogy azok a nők, akik depresszióval küzdenek, hajlamosak a gyógyszer mellett az alkoholt és a dohányzást választani a stresszes, és egyéb depresszióval együtt járó tünet kezelésére

Azoknál a nőknél akiknek az állapota súlyos, öngyilkos hajlamaik vannak, vagy bipoláris zavarban szenvednek a gyógyszeres kezelés nem hagyható abba, azonban enyhe depresszió idején, csökkenthető, vagy el is hagyható a gyógyszer. Minden esetben orvosi konzultáció szükséges. Ezeknek a kismamáknak a terhességét rendkívül fontos, hogy szakorvosi ellenőrzés kísérje mindvégig.

(Forrás: lelkielet.hu, hirado.hu l Kép: pixabay.com)