Jump to content

Az állati mentális zavarok emberi tanulságai

2015. 02. 12. 16:25

Mit tanulhatunk annak megfigyeléséből, hogy az állatok hogyan küzdenek depresszióval, szomorúsággal és más „emberi” problémákkal?

Az állatoknak is lehetnek érzéseik, így mentális betegségeik, pl. szorongásos zavaraik is. Ha kutatjuk ezeket, jobban megértjük őket, s magunkat is. A kutyáknál is létezik kényszerbetegség. Egy ilyen problémával küzdő állat küzdhet szeparációs szorongással, azaz nem lehet egyedül hagyni. Ehet például szövetet, nem létező rovarokra vadászhat, hallucinációktól szenvedhet.

A félelem és szorongás valójában nagyon is hasznos állati érzések. A kutyusoknál is van pl. kényszeres kéz vagy mancsmosás, vagy olyan extrém rítusok, amiket minden étkezés előtt elvégeznek.

A Youtube tele van aranyos videókkal. Az egyiken például kutyák kergetik a farkukat kényszeredetten. Vicces, de ha belegondolsz, annyira mégsem, hiszen ezek az állatok sokszor nem esznek, nem sétálnak, csak a rögeszméikkel vannak elfoglalva. Van olyan macska, aki egész nap a redőnyt karmolássza, vagy olyan állatkerti medve, aki egész nap egy botot piszkál, de ugyanabban a sorrendben. Néhányan járkálnak, és ingatják a fejüket, akárcsak egyes emberek. Ha egy állat hangulatzavaros lesz, viselkedés alakul ki nála, pl. rágcsálnak dolgokat, vagy más tevékenységgel nyugtatják magukat. Kényszeresen tépkedhetik a szőrüket, tollukat, vagy bőrüket. vannak olyan állatok, akik félnek a motorbiciklitől, vagy a mikrohullámú sípolásától.

Vajon az emberek okozzák ezeket az állati mentális betegségeket, esetleg a rossz bánásmód következményei? Hogy lehet jól antropomorfizálni (állatokat emberi tulajdonságokon keresztül megérteni)? A pszichére ható szereket gyártó ipar erre épül, hiszen ezeket a szereket az állatoknak köszönhetjük. Varázsoltak már szorongáscsökkentővel agresszív macskákból békés cicákat, az antidepresszánsokat pedig először nyulakon tesztelték. De már nem csak kísérletezünk velük, hanem kezeljük is őket ezekkel a szerekkel. Az állatgyógyszereket gyártó ipar óriási és egyre növekszik.

Tanulhatunk az állatorvoslástól. Egy farkát kergető kutya esetében a doktor nem a receptért nyúl először, hanem kíváncsi arra, milyen életet él a kutyus, milyen gyakran megy ki a szabadba, mennyit játszanak vele, mennyi időt tölt más kutyák és emberek társaságában. Viselkedésterápiákat alkalmaznak náluk, s olykor pszichére ható szerekkel kombinálják őket. A legnagyobb segítséget kiváltképp társas állatok esetében a más társas állatokkal töltött idő jelenti. Az oxitocinszint az egymással törődő és egymás társaságát élvező embereknél és kutyáknál, egyéb állatpárokban is nő.

Különös, de az állatok gyakran ugyanabban a betegségben kezdenek el szenvedni, mint a gazdáik, pl. ha a gazdi tériszonyos, a kutyusa is az lesz. Néha a rossz bánásmód, vagy az átélt traumák következményeként szenvednek. Akárhogyan is, mindig lehetünk egy kicsit empatikusabbak az állatokkal.

(Forrás: Laurel Braitman: Depressziós kutyák, kényszerbetegséggel küzdő macskák -- az állatok elmezavarainak jelentősége az emberek számára /Fotó:www.smallanimaltalk.com)

További érdekességekért kattints ide, és csatlakozz a Facebook oldalunkhoz!