Jump to content

A szappanos fürdő valóban árthat testünknek?

2016. 10. 28. 10:30

Kevés jobb dolog van egy frissítő reggeli, vagy relaxáló esti fürdőzésnél. A lelkünk és testünk feltöltődésére gyakran használunk habfürdőt, különféle illatosított, színes szappanokat, tusfürdőket. Gondoltad volna,hogy ezek a termékek annak ellenére,hogy erre a célra lettek kifejlesztve kevésbé mégis árthatnak a bőrünknek?

Kevesen tudják, hogy a szappanok, tusfürdők a reklámokban elhangzottakkal ellentétben nem hidratálják a bőrünket. Ezt a funkciót az erre kifejlesztett különféle hidratáló krémkek látják el.

Fürdés szappannal vagy anélkül?

Sokan azt állítják, hogy nem szükséges használni a szappanokat, samponokat, dezodorokat, vagy bármilyen más bőrápoló terméket. Hiszen ezek roncsolják a bőrünket. Ebben van némi igazság, ugyanis a gyakori és hosszas meleg fürdőtől, a nehezen lemosható samponoktól, tusfürdőktől olyan alkotóelemek is kioldódnak a bőr felső rétegéből, amelyek a feszességet biztosító víztartalom megtartásáért felelősek. Nem mindegy tehát, hogy a napi tisztálkodáshoz milyen szereket használunk. Rossz minőségű szerektől a bőrünk kiszáradhat és sérülékennyé válhat.

Tény azonban,hogy önmagában a tiszta víz nem képes teljesen leoldani a különféle szennyeződéseket a bőrünkről. A szappan segíti a zsíros anyagok és az elszarusodott hámsejtek eltávolítását, ezáltal puhábbá s üdébbé varázsolja bőrünket. Az egészséges bőr mosható szappannal, de fontos a szappanok között is különbséget tenni. A szappanok 60%-a marhafaggyúból, 27%-a kókuszzsírból áll. A többi szintetikus tenzidekből, valamint ezek keverékéből készül.

A normál bőr PH értéke 5,5-s ,a normál és a száraz bőrűeknek a 7,5-8, a zsírosabb bőrűeknek a 9-10 pH-ú szappan lenne az ideális tisztálkodási eszköz. A lúgos szappan képes megpuhítani a keratint, megakadályozni a szőrtüszők nyílásának elszarusodását, segíteni a bőr természetes működését, öntisztulását. Azonban árthatunk bőrünknek, ha semleges (pH 7) vagy lúgos (>pH 7) pH-értékű kozmetikai termékeket használunk, hiszen ilyenkor sérülhet a bőr savköpenye, és érzékennyé válik a külső hatásokkal szemben.
A mosakodás eredményességét nem csak a bőr ph értéke,de a víz keménysége is befolyásolja. Az érzékenyebb bőrűek jól teszik, ha az arcmosáshoz és a fürdéshez használt vizet almaecettel lágyítják. Ez utóbbival vagy megfelelő arctisztító tonikkal a bőr savas védelme helyreállítható.
A
habfürdők/tusfürdők kémhatásuk miatt, elősegítik a szaruréteg megvastagodását.

Ezen felül felelősek lehetnek a gyakori szőrtüszőgyulladásokért. Túl gyakori használatuk esetén ugyanazok a hátrányok érvényesülnek, mint a hagyományos szappanoknál,azonban sokkal jobban szárítanak,mint azok. Mindezek ellenére a higiénikus és illatos tisztulás érdekében mindenképpen javasolt a megfelelő tisztálkodási szer kiválasztása és fürdőzés közbeni alkalmazása.

(Forrás: lelkielet.hu l Kép: pixabay.com)