Jump to content

A munkahelyi kiégés árnyékában

2025. 04. 23. 19:30

Ne vidd haza a munkát! – mondják. És ne vidd haza a munkahelyi stresszt se. Ezt könnyebb mondani, mint megvalósítani.

A modern munkahelyi környezet gyakran állandó teljesítménykényszert, gyors tempót és magas elvárásokat hozhat magával. Ebben a közegben egyre többen tapasztaljuk meg a munkahelyi kiégés (burnout) jelenségét, amely nemcsak a munkavégzés minőségére, hanem az élet más területeire is komoly hatással lehet. Alattomosan, fokozatosan alakul ki, és mire felismerjük, már rég nem csak a munkahelyén lépnek fel a tünetek, hanem az egész életet befolyásolhatják.

Mi a munkahelyi kiégés?

A kiégés egyre gyakrabban emlegetett fogalom. Egy olyan pszichológiai állapot, amelyet a krónikus stressz vált ki. Jellemzője a mentális, érzelmi és fizikai kimerültség. A WHO 2019-ben hivatalosan is elismerte a kiégést, mint munkahelyi jelenséget. Fő tünetegyüttesei az energia teljes kimerülése, a munkahellyel szembeni negatív, cinikus viselkedés és a csökkent szakmai hatékonyság érzése. A kiégés azonban nem marad a munkahely falai között, hanem messze túlmutat azon.

A kiégés átszivárgása a mindennapi életbe

Nem tudjuk teljesen elvágni a munkahelyen átélteket a magánéletünktől, akármennyire is szeretnénk. Óhatatlanul bekúszik az az otthonunkba is és rombol.

Fáradtság, ami nem múlik el

Az egyik leggyakoribb velejárója az állandó fáradtság. Ez nem az a fajta kimerültség, ami egy nehéz munkanap után pihenéssel elmúlik. Ez olyan krónikus fáradtság, amely reggelente már az ébredés pillanatában is jelen van. Úgy érezzük, hogy bármennyire odafigyelünk, nem tudjuk magunkat igazán kipihenni. Mindez előbb vagy utóbb a magánéletre is hatással lesz.

Türelmetlenség és ingerlékenység

Gyakran jár együtt fokozott ingerlékenységgel is. Az, aki korábban nyugodt és türelmes volt, hirtelen dühösen reagál apróságokra is. Mindez persze nemcsak arra van hatással, aki a kiégést éli át, ha a közvetlen környezetére is. Vagyis megterheli az emberi kapcsolatokat.

Érzelmi elzárkózás

A kiégésben szenvedők gyakran úgy érzik, nem képesek érzelmileg kapcsolódni másokhoz. Visszahúzódnak, közömbössé válnak, és sokszor még saját érzéseiket sem tudják megmagyarázni. Ez akár a depresszióig is vezethet.

Alvászavarok és testi tünetek

A folyamatos stressz és feszültség hatással van az alvás minőségére is. Gyakori a nehezen elalvás, a többszöri felébredés, a korai ébredés. Megjelenhetnek a fizikai panaszok is, úgymint a fejfájás, az emésztési problémák, az izomfeszültség, a pánikrohamok.

Önértékelési zavarok

A kiégés következtében sokan úgy érzik, kudarcot vallottak, nem képesek megfelelni az elvárásoknak, és elvesztik önbizalmukat. Ez pedig nemcsak a munkahelyi teljesítményre korlátozódik. Elindulhatnak az emberben olyan gondolatok, hogy jó szülő, barát vagy társ-e. Ez csak mélyíti a problémát.

Amit tenni lehet

A kiégés kezelése nem egyik napról a másikra történik, de az első lépés mindig az, hogy felismerjük a bajt. A felismerés után pedig a legjobb, ha külső, szakértő segítséget kérünk, hiszen ez nem csupán munkahelyi probléma. Hatása szétterjed az élet minden területére. Ezért fontos, hogy komolyan vegyük a tüneteket, és ne várjuk meg, amíg teljesen kimerülünk.

(Forrás: lelkielet.co.hu / Kép forrása: Pexels)