Jump to content

A kór, amitől mindenki retteg.

2016. 11. 22. 14:00

Korunk társadalmára jellemző az elöregedés, ezzel együttesen megnőtt a demenciától szenvedők száma. Jelenleg körülbelül 5000 ember szenved súlyos demenciában Magyarországon, a betegek száma lassan elérheti a 150-200 ezret. Az Egészségügyi Világszervezet, a WHO népbetegségnek nyilvánította a demenciát.

A demenciát sokan, csak időskori elbutulásként emlegetik, valójában ennél jóval összetettebb probléma. A demencia a kognitív képességek hanyatlásával együtt járó betegség, amely feledékenységet, memóriazavart, és bizonyos idegek működésének zavarát okozza.

A betegség megjelenéstől számítva hosszú éveken át kezelhető, a kórlefolyása általában 15 év. A tévhitekkel ellentétben, a betegség kis mértékben öröklődik. Kialakulása a kor előrehaldtával megnő, általában a 65+ -os korsztályt érinti.  90 éves korára, minden 3. ember életében felüti a fejét a probléma.

A demenciát nem szabad összekeverni az öregkori változásokkal, ugyanis bizonyos kor után a szellemi képességek és a fizikum is hanyatlani kezd. A két dolog azonban nem egy és ugyanaz. Az ember hajlamos lehet feledékenységre, azonban ez nem minden esetben a demencia jele. Isődkorban veszélyt jelent még az Alzheimer-kór és a szív- és érrendszeri panaszokkal összefüggésben álló vaszkuláris demencia is. Nagyon fontos, hogy ezeket a betegségeket idejében észlelni kell.

Számos esetben előfordul,hogy a beteg nincs tudatában, nem észleli magán a problémát. Ezért a családnak, barátoknak a környezetnek a szerepe nagyon fontos, hiszen, ha idejében kiszűrik a bajt, akkor a betegség még szinten tartható.

Demenciára utaló tünetek, az eltévedés, elkóborlás, állandó és kényszeres keresés, a beteg gyakran izgatott, nyugtalan, türelmetlen. A szavak kifejezése, a gondolatainak mondatba öntése nehezére esik. Nem képes elmondani, hogy mit szeretne. Ezekben az esetekben a demencia már előrehaladott állapotban van, a beteg állandó felügyeletre szorul. Mivel sokan nem tudják a 0-24 órás felügyeletet biztosítani, így az idősotthonok lakói is gyakran kerülnek be demencia okán. A beteg számára a legfontosabb az éjjel-nappali felügyelet biztosítása.

A betegség jelenleg nem gyógyítható, de gyógyszerekkel lehet enyhíteni a panaszokon. A betegek számára fontos a környezet, a nyugalom, a szeretetteljes légkör és a gondoskodó családtagok közelsége. Súlyos stádiumban erős nyugtatókkal és terápiákkal kezelik a problémát.

Magyarországon jelenleg kb. 5000 beteg szenved súlyos demenciában, jelentős részük (kb. 80%-uk) bentlakásos intézményben van.

Hogy elkerüljük a kórt sok mindenre oda kell figyelni az évek során, fontos, hogy egészséges életmódot folytassunk, sokat mozogjunk, végezzünk szellemi tevékenységeket, étkezzünk vitaminokban és ásványianyagokban gazdag étrend szerint. Fontos, hogy ne hagyjuk el magunkat a kor előrehaladtával.

(Forrás: lelkielet.hu, hirado.hu l Kép: pixabay.com)