Jump to content

A mobbing jelenség, amikor a munkahelyed megmérgezi az életed

2017. 01. 23. 18:33

Bármennyire is szeretnénk megszabadulni tőle, a stressz az életünk része. Jelen van a mindennapok során, legyen szó az életünk bármely területéről. Az örökösen elénk támasztott elvárások, a ránk nehezedő nyomás, a negatív emberek és környezeti hatások miatt, az emberek akaratlanul is a stressz és a frusztráció részesévé válnak.

Otthonunkon kívül, a legtöbb időt (ha nem a legtöbbet) munkahelyünkön töltjük. Sokakkal előfordul, hogy rosszkedvűen, kedvtelenül, gyomorfájás és egyéb kellemetlen panaszok kíséretében indulnak minden nap dolgozni. Vajon mi állhat ennek a hátterében?

Fáradtság, ideiglenes rosszkedv, kedvezőtlen munkakörülmények, negatív emberek, lehúzó környezet, vagy esetleg betegség is állhat a hátterében, de komolyabb és tartósan fennálló problémákról is beszélhetünk.

Mi is az a mobbing?

A munkahelyi stresszt okozó súlyos probléma a mobbing, mely egyre szélesebb körben terjed a munka világában. A mobbing kifejezés nálunk még nem igazán elterjedt, azonban a gyakorlatban egyre gyakrabban megvalósul a munkahelyeken. Nevezhetjük munkahelyi terrornak, pszichológiai terrornak, ami etikátlan és szélsőséges hozzáállást, a megfelelő kommunikáció hiányát jelenti a munkaválló irányába. Ez vontakozhat egy egész szervezetre (több kollégára), de általában egy konkrét személy az elszenvedője. A mobbing során, a kezdeti nézeteltéréstől, apróbb problémáktól, eljutunk komoly mentális és fizikai károkat okozó vitákig és harcokig a munkáltató és a munkavállaló között.

Természetesen a lelki terror elkövetője (az agresszor) nem feltétlenül egy személy, és nem is biztos, hogy a közvetlen felettes. Annyi bizonyos, hogy a szervezet tagja. Azok az emberek, akiket a munkahelyükön testi-lelki terror ér, komoly károkat szenvednek mentálisan, melyek feldolgozása rengeteg időt vesz igénybe. Az áldozatok a mobbing hatására tehetetlenné , védtelenné válnak, és ameddig a folyamatos támadások érik őket, azok is maradnak. Akkor beszélhetünk mobbingról, ha a munkahelyi „zaklatás”, terror, legalább hetente egyszer-kétszer jelentkezik és legalább fél évig tart. Azokban az emberekben, akik ennek elszenvedői komoly mentális, szociális és pszichoszomatikus problémákat okoz ez a jelenség. Statisztikák szerint, nem ritka az olyan mértékű munkahelyi terrorizálás, mikor a beteg hosszabb időre betegszabadságra, vagy szabadságra kényszerül, hogy elkerülje a mindennapos érintkezést azokkal a kollégákkal, akik terrorizálják.

Meddig lehet bírni a „terrort”?

Az ember stressztűrő képessége egyénenként eltérő, az, hogy ki, hogyan reagál egy ilyen borzasztó szituációra, az függ az aktuális egészségi állapotától, mentális állapotától, konfliktuskezelési képességétől, tűrőképességétől, személyiségétől és egyéniségétől is egyaránt. Van akinek sikerül felvenni ez ellen a harcot, és vannak olyanok, akik még évekig élnek ennek a kellemetlen és „mérgező” traumának az árnyékában.

Mit tehetünk ellene?

A munkahelyi konfliktusok, nézeteltérések elkerülésének jó módja, ha az ember nem fél beismerni a hibáit. Ez legyen szó főnökről vagy beosztottról, nagyon sok kellemtlenségtől kíméli meg a feleket. A munkavállalót ezenkívül különféle stresszhatások érhetik, vannak olyanok melyekkel előre számolhat (monoton munka, munkakörülmények, feladat típusa) és van, amivel menet közben kell szembesülnie és megbírkóznia.(főnök, kollégák) Egy munkahelyen nagyon fontos a határozott és karakán fellépés, az önbizalom és a megfelelő kommunikációs képesség. Ezek a kompetenciák segíthetnek a problémák legyőzésénél. A mobbing egyik formája lehet a kiközösítés, amely ugyanannyira kellemetlen és megalázó a munkavállaló számára, mint a lelki terror egyéb formái. A fokozott érzelmi hatások következtében azok az emberek, akiket negatív impulzusok érnek munkájuk során, idejekorán kiégnek. (burnout).  A mobbing enyhébb formája, ha sugdolóznak a másik előtt, esetleg hirtelen csend lesz, ha belép a munkahelyre, irodába...stb. az a személy, akit kinéztek maguknak a többiek. Tehetünk bármit, sajnos, vannak olyan emberek, akiknek az a jó, ha a másiknak rossz és ennek érdekében képesek a végletekig is elmenni. Fontos, hogy próbáljunk meg védekezni a munkahelyi lelki terror ellen, ezzel sok-sok kellemetlenségtől óvhatjuk meg testünket és lelkünket egyaránt.


Sajnos a mobbing egy világot érintő jelenség, mely hatására több országban mondtak már fel, váltottak munkahelyet, vagy kérelmezték nyugdíjazásukat. Nem csak a munkahelyi környezet, a rossz körülmények okozhatnak komoly pszichés problémákat, a kollegák hozzáállása, megnyilvánulása, szavai és tettei is komoly károkat okoznak az emberben, ha negatívan irányulnak ellene. A vezetőség feladata a munkahelyeken biztosítani a normális munkakörülményeket, azonban az alkalmazottak egymás közti kapcsolataiba nem biztos, hogy mindig belelátnak. Ilyenkor az embernek muszáj kiállnia önmagáért, és felvenni a harcot az elnyomás ellen. Különösen nehéz helyzetben azok vannak, akiket a közvetlen felettesei tartanak lelki terrorban, elnyomás alatt.

Mindig álljunk ki önmagunkért, vegyük fel a harcot, és mindig mérlegeljünk, hogy megéri kockáztatni az egészségünket, a lelki, mentális állapotunkat egy olyan munkahelyért, ahol nem becsülnek meg minket, ahova minden reggel gyomorgörcs és fejfájás, valamint rossz szájíz kíséretében indulunk. Nyilvánvalóan nem, éppen ezért merj változtatni!

(Forrás: lelkielet.hu l Kép: pixabay.com)