Jump to content

Szorongás, a probléma, amire fontos odafigyelni

2017. 02. 17. 18:22

Amikor leterít a depresszió vagy a szorongás, nem bírsz kilépni a házból, felkelni a szófáról, nem bírsz másra gondolni, mint a depresszióra , az elviselhetetlenül nehéz tud lenni. A rossz napok egy skálán helyezkednek el. Nem mind egyformán rossz, és az igazán rosszak később hasznodra válnak, bár átélni nehéz őket. ”(Matt Haig)

A szorongásról...

A szorongás bizonyos időközönként, adott szituációtól, élethelyzettől függően teljesen normális érzés, hiszen mindenkinek vannak olyan periódusai, melyeket nehezebben él meg, melyek feldolgozásához időre van szüksége. A szorongás bizonyos fokig egészséges is lehet, hiszen pozitív hatással lehet a teljesítőképességre, testünk pedig felveszi vele a harcot, vészreakciót dolgoz ki a félelem és szorongás érzetének oldására.

Azonban, ha ez a nyugtalanító, szorongató érzés állandósul, és elterjed az életünk minden területére, ott már komoly problémáról beszélhetünk, amit fontos idejében orvosolni. Különbséget kell tenni egy adott probléma, megoldásra váró helyzet, vagy aggasztó szituáció miatt kialakuló szorongás és a minden ok nélkül ránktörő nyomasztó és aggasztó szorongás között. Az állandó szorongás érzése könnyen átveheti az uralmat a beteg felett, erősíti benne a félelem és a tehetetlenség érzését, hiszen a beteg úgy érzi, nem tudja uralni érzelmeit, nincs befolyással az őt ért történésekre. Egy szóval nem ura önmagának.

Mi állhat a hátterében?

A szorongás hátterében több dolog is meghúzódhat, egyrészt okozhatja különféle magánéleti probléma, családi konfliktus, elnyomott sérelmek, elfojtott, ki nem mondott indulatok, érzelmek, gyermekkori traumák, melyek bizonyos emlékekek hatására felszínre kerülnek.

Másrészt az agyunk érzelmeiért felelős komponenseinek hibás működése is okozhat szorongást. Mindezek mellett, az alkoholfogyasztás, drogfogyasztás, és a dohányzás is felerősítheti ezt a kellemetlen érzést. Egyes munkakörökben a különféle festékek, tisztítószerek, oldószerek belélegzése is okozhat problémákat, pl. szorongást, depressziót, pánikbetegséget, üldözési mániát, hiszen megzavarják agyunk normál működését.

Ha az ember látszólag ok nélkül szorong, és ez az érzés egyre inkább állandósulni látszik, generalizált szorongásról beszélhetünk. Ennek következtében a beteg gyakran nehezen ,vagy egyáltalán nem tud elaludni, éjjel-nappal kísérti őt a frusztráló, szorongató és nyugtalanító érzés. Mindezek mellett, gyakran ideges, fáradékony, dekoncentrált, ingerlékeny. A generalizált szorongást ezek a tünetek jellemzik leginkább, melyek tartós fennállása esetén azonnal keressünk fel egy szakembert. A generalizált szorongás ugyanis egy olyan tartós szorongás, mely során a tünetek egyszerre és többféle formábann jelentkeznek, anélkül, hogy az egyén egy olyan konkrét szituációban lenne, mely indokolná a szorongás érzését. A generált szorongásban szenvedők a legtöbb érzelmi hatásra, ingerre,és új helyzetre szorongással reagálnak.

Tünetei...

Az érzés gyakran társul heves szívdobogással, émelygéssel, mellkasi fájdalom, fejfájással,migrénnel gyomorfájással, izomfeszültséggel a vállban és nyakban egyaránt,valamint gyakran előfordul szédülés, hasmenés, gyengeség és fáradtság. Súlyosabb esetben, a kezeletlen szorongás olyan betegségekkel társulhat, mint a különféle kényszerbetegségek, pánikbetegség, szociális fóbia és az agorafóbia( félelem a tömegtől, zsúfolt helyektől, bezárt terektől, emberek társaságától). A tartósan fennálló szorongást korábbi poszttraumás stressz is okozhatja, melynek okát pszichológus segítségével fel lehet tárni. A statisztikák szerint, a nőket gyakrabban érinti a szorongás és az ezzel járó betegségek érzése. A generalizált szorongás a lakosság 6,4%-át érinti.

Szükség van segítségre!

A probléma észlelése után, érdemes azonnal orvoshoz fordulni, hogy minél előbb megkezdőthessen a gyógyítás folyamata. Szorongás súlyosságától függően, az orvosok elrendelhetnek gyógyszeres kezelést, de számos alternatív módon orvosolható. Fontos,hogy a beteg ismerje fel a problémát, és lássa be, hogy szüksége van segítségre és további kezelésre, a gyógyulás érdekében. Kineziológiával, homeopátiával, különféle terápiákkal, holisztikus gyógymódokkal, gyógynövényes kezeléssel, masszázzsal, és számos egyéb módon orvosolhatjuk a szorongással, félelelemmel, depresszióval együtt járó problémákat. Azonban ne várjunk csodát 1-2 alkalom után, adjunk magunknak időt és lehetőséget a gyógyulásra.

 

 

 

(Forrás: lelkielet.hu l Kép: pixabay.com l Idézet: citatum.hu)