Jump to content

Ülőmunkát végzel? Óvd az egészséged!

2017. 04. 06. 20:05

A magyarok átlagosan hat órát ülnek naponta a számítógép és a televízió előtt. A fiataloknál és azoknál, akik irodában dolgoznak ez az arány még rosszabb, ők ugyanis, akár 12 órát is görnyedhetnek a székben. Az ülőmunkának számos negatív következménye van az egészségünkre nézve.

Mire figyeljünk, ha ülőmunkát végzünk, és hogyan előzhetjük meg a helytelen testtartásból fakadó problémákat?

Tévhitekkel ellentétben, nem csak a közép- és időskorúak problémája a hát-és derékfájás, a fiatalokat ugyanannyira veszélyezteti, a sok ülés miatti fájdalom, a helytelen testtartásból fakadó derék és hát problémák, illetve az ezekből fakadó egyéb betegségek.

A modern kor emberének életmódja alapjaiban átalakult, így nemcsak a munkahelyünkön, hanem a mindennapos tevékenységeink során is rengeteget ülünk, ez a legtöbb esetben helytelen táplálkozással, illetve mozgásszegény életmóddal párosul. Ha odafigyelünk egészségünkre, ezek a „civilizációs betegségek” könnyedén orvosolhatóak. Ha azonban elhanyagoljuk testi-lelki egészségünket, hamarabb bekövetkeznek ezek a problémák, mint gondolnánk.

Az ülőmunka fő problémája az, hogy a helytelen testtartás miatt, az izmok elfáradnak, emiatt a gerincoszlop passzív elemeire többletterhelés jut. Az ebből fakadó kedvezőtlen hatásokat először izomfájdalom jelzi, később kopási betegségek alakulhatnak ki.

Mi az az egérbeteségről?

Az ülőmunka által okozott bajok nemcsak konkrétan a sok ülésnek köszönhetőek. Az egérbetegség hátterében az áll, hogy túl sokat használjuk a számítógép egerét, ez kihathat felső végtagjainkra; csuklófájdalom, ínhüvelygyulladás, teniszkönyök is kialakulhat, valamint gyakori a nyak és a váll izmainak görcsölése, merevsége.

Tehetünk ellene!

Szakorvosok szerint, a helytelen testtartásban ugyan szerephez jutnak a gének, mivel kötőszöveteink erősségét örököljük, ugyanakkor ezt az adottságot mozgásban gazdag élettel tudjuk befolyásolni. Már gyermekkorban meg kell szerettetni a mozgást a gyermekekkel, ezzel elkerülhető, hogy később mozgásszegény életmódot folytassanak, és a nap nagy részét ülve töltsék, ezzel elősegítve a hát- és derékproblémák kialakulását. Bár a gyerekek nagy része nincs elragadtatva a kötelező testnevelés órától, mégis fontos a mindennapos testmozgás bevezetése az iskolákban. Természetesen a testnevelés tanárok feladata, hogy ezeket az órákat úgy tartsák meg, hogy ne negatív emlékként éljen a gyermekben, és élvezze a mozgást, találja meg benne az örömét és a boldogságát.

Irodai munka? Nem árt egy kis mozgás!

Mindazoknak, akik egész nap egy íróasztalnál ülnek, fontos a napi néhány alkalommal könnyedén végezhető hatékony mozgás. Naponta többször, ha adott a lehetőség, akkor egyszer délelőtt, egyszer pedig délután végezzünk rövid gyakorlatokat, melyek ellazíthatják az izmainkat, és átmozgathatják testünket. A nyak izmait, a csuklyás izmot érdemes naponta többször megdolgozni, illetve kiemelten fontosak a váll, a medence és a csípő körüli részek átmozgatása. Felmérések szerint, láthatóan kisebb volt azoknak a csípőkerülete, akik rendszeresen és többször végeztek ilyen irodai mozgássorokat.

Hogyan csináljuk?

Nem csak hagyományos székeken ülhetünk az irodában. Az ergonomikus labda, illetve a 3 dimenziós szék a deréktáji izmokat tornáztatja, a statikus ülést egy dinamikus váltja fel. Így ezeknek az eszközöknek számtalan pozitív előnye van testünkre és egészségünkre nézve.

Az is fontos, hogy a monitor, a billentyűzet és az egér, megfelelő távolságban, szögben, magasságban legyen, hogy kényelmesen elérhető legyen, és ne kelljen púpos háttal görnyedni, azért, hogy elérjük.

Kellemetlen panaszok...

A helytelen táplálkozás mellett a tartós ülés/ülő munka az aranyeresség kialakulásában is szerepet játszik. A sok ülés következtében ugyanis, a kismedencei keringés lelassulhat, ez pedig közvetve aranyerességhez vezethet. A probléma nem elhanyagolható, 50 év alatt a lakosság 30 százaléka, 50 év felett a fele, 60 év felett pedig 60 százalélka érintett.

Éppen ezért, ha székeléskor vért látunk, illetve, ha a székelés diszkomfortossággal párosul, akkor mindenféleképpen forduljunk orvoshoz, mert az aranyeresség súlyos esetben a végbélrák kísérőbetegsége is lehet.


(Forrás: lelkielet.hu, hirado.hu l Kép: pixabay.com)