Jump to content

Mi állhat a látás romlás hátterében?

2016. 09. 20. 16:22

Vizsgálatok szerint napjainkban több mint 218 ezer ötven éves vagy annál idősebb látássérült él az országban, ez a szám pedig jóval magasabb, mint amennyit a korábbi felmérések mutattak.

 

Csaknem 33 ezer vak ember él az országban, az esetek többségében az időskori makuladegeneráció és egyéb látóhártya-betegségek, a szürkehályog, a zöldhályog és a cukorbetegség áll a háttérben Ez derül ki a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának kutatócsoportja által készített országos felmérés előzetes eredményeiből.

A több mint 3500 fő bevonásával végzett reprezentatív vizsgálat szerint több mint 218 ezer ötven éves vagy annál idősebb látássérült él az országban, ez a szám pedig jóval magasabb, mint amennyit a korábbi felmérések mutattak. Sokkal több embert érintenek ezek a szemészeti problémák, mint régebben. A leggyakoribb vaksági ok az időskori makuladegeneráció, illetve a retina egyéb betegségei, továbbá zöld- vagy szürkehályog és a cukorbetegség szövődményei. A részleges vagy teljes vakság ezekben az esetekben legalább a felében megelőzhető lenne. Szűrővizsgálatra gyakrabban kellene járni, különösen a cukorbetegeknek. De sajnos az emberek több mint fele nem megy el szűrővizsgálatra. Fontos lenne, ha többet tudnának az emberek ezekről a betegségekről, és már az első panaszokkal vagy akár a panasz megjelenése előtt elmennének néha szemészhez. A látás elvesztése vagy romlása sok esetben elkerülhető, de vannak olyan betegségek, amiknél csak lassítani lehet a folyamatot.

Van néhány olyan alattomos betegség, ahol nincsenek olyan tünetek, amik aggodalomra adnak okot, ezekben az esetekben csak a szűrővizsgálat jöhet szóba. Más betegségeknél azért észre tudja venni az ember, ha külön nézi meg a két szemét, hogy az egyik szeme már nem olyan, mint a másik. Az ötven év felettiek 20 százaléka cukorbeteg, és közülük minden ötödik embert érint a diabétesz szemészeti szövődménye is. A cukorbetegeknél fontos a gyakori szemészeti vizsgálat, mert a szűrővizsgálat segít megtalálni azt az időpontot, amikor el kell végezni a beavatkozást, ami kivédi a látásromlást. Ez mintegy 95 százalékos hatékonyságú.

 

(Forrás: lelkielet.hu; hirado.hu l Kép: pixabay.com)