Jump to content

Önmaga árnyéka, avagy a demencia rombolása

2025. 04. 06. 19:00

Bruce Willis betegségének napvilágra kerülése óta sokkal többünket foglalkoztat a demencia kérdése.

Az időskori elbutulást, más néven demenciát úgy lehet leírni, hogy az érintett személyek fokozatosan elveszítik szellemi képességeiket. Vagyis a memóriájuk, a gondolkodásuk, a tájékozódásuk, a tanulásuk, a döntéshozataluk és a nyelvhasználatuk tekintetében is nagyobb hanyatlást mutathatnak és ez fokozatosan történik meg. Az állapot előrehaladtával egyre kevésbé képesek önállóan élni.

Csak időseket érint?

A demencia legismertebb formája az Alzheimer-kór, de más típusai is léteznek. A demenciát is idősori elbutulásként emlegetik, amely valóban inkább időskorban jelenik meg (főleg 65 éves kor felett). A kockázat az életkor előrehaladtával egyre nő, ugyanakkor nemcsak az idősekre jellemző változás ez. A fiatalkori demencia jóval korábban is jelentkezhet. Ez ugyan ritkább, de létező jelenség, mely mögött az öröklés és betegség állhat. Azonban olyan tényezők is kiválthatják, mint a túlzott és tartós stressz, az alváshiány, a depresszió vagy az alkohol- és drogfüggőség. Egye esetekben pedig neurológiai betegség is kiválthatja.

Az időskori elbutulás valóban leginkább az idősebbeket érinti, de nem kizárólag. Az agyi működés romlása fiatalabb korban is előfordulhat, akár átmenetileg, akár tartósan, és fontos ezekre is odafigyelni. Íme néhány hatékony megelőző lépés, amit már fiatalabbként is megtehetünk mentális egészségünkért.

Szellemi aktivitás

Tartsuk edzésben az agyat. Erre kiváló tréning lehet az olvasás, a folyamatos önfejlesztés és tanulás, a különböző logikai, memória és stratégiai játékokkal való foglalkozás. A kihívást jelentő szellemi tevékenységek serkentik az agyi kapcsolatokat. Egyes kutatások megerősítették, hogy az agytornát végző idősebb felnőttek körében csökkenhet a demencia kialakulása. Más kutatások azt megerősítették, hogy az ilyen jellegű tevékenységek javíthatják a kognitív funkciókat, de nincs igazi bizonyíték arra, hogy ha logikai játékkal játszunk, akkor biztosan meggátoljuk a demenciát. Azért egy próbát megér, már csak a szórakozás miatt is.

Rendszeres testmozgás

A mozgás nemcsak a testnek, de az agynak is jót tesz. Javítja a vérkeringést, csökkenti a gyulladást a szervezetben és segít fenntartani az agy egészségét. Már napi 30 perc séta is számít és az akár könnyedebb séta is alkalmas erre.

Egészséges táplálkozás

A kiegyensúlyozott, változatos, egészséges alapanyagokat felhasználó étkezés – amely gazdag zöldségekben és gyümölcsökben, halban, olívaolajban – segíthet az időskori elbutulás elkerülésében és a test egészségesen tartásában.

Megfelelő alvás

Az agy alvás közben kitakarítja magát. Ez a szerv ugyan alvás közben sem pihen, de a krónikus alváshiány mindenképp árt az embernek és növelheti a demencia kockázatát.

Mentális egészség megőrzése

Fontos a stresszkezelés valamelyik, számunkra hatékony módját megtalálni. Ez lehet akár relaxáció, sport vagy szakember bevonása, de a depresszió, szorongás és krónikus stressz hosszú távon károsíthatja az agyat.

Káros szenvedélyek elhagyása

A dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás rontja az agyi vérellátást és növeli a demencia kockázatát, ahogyan a drog is csak rombol. Ha valamelyik része az életünknek, arról érdemes lemondani.

Társas kapcsolatok

Kevésbé gondolnánk arra, hogy a családi, a baráti és egyéb emberi kapcsolataink hatással vannak az agyunkra, pedig valójában stimulálja azt. Ennél fogva a magány és elszigeteltség komoly kockázati tényező.

(Forrás: lelkielet.co.hu / Kép forrása: Pixabay)