Jump to content

A vörösbor valójában orvosság?

2016. 09. 26. 12:30

Magyarországon számos kitűnő és közkedvelt borvidék található, maga a bor hazánk egyik nemzeti jelképévé vált, a magyar borkészítés hagyományainak köszönhetően.

Tudományosan igazolt tény, hogy a vörösbor jót tesz a koleszterintszintnek, védi szív és érrendszerünket, valamint segít megelőzni a daganatos megbetegedéseket is. Már őseink is úgy tartották, hogy a borfogyasztás hasznos az egészségre, ugyanis bélfertőtlenítő hatású, valamint megvéd a különféle emésztőrendszeri fertőzések ellen. Természetesen a hangsúly a mértékletességen van, nem mindegy milyen borból és mennyit iszunk.

A bor pozitív élettani hatásait többen vizsgálták már, 1819-ben Samuel Black tette közzé, az ezzel kapcsolatos vizsgálatait, megfigyeléseit. Az ír orvos azt figyelte meg, hogy a dél-európai államokban az elhalálozás, a középkorúak körében jelentősen gyakoribb, mint az északi államokban.

1992-ben megállapították, hogy a sok zsiradékot tartalmazó francia étrend ellenére a szív- és érrendszeri megbetegedések száma Franciaországban alacsonyabb, mint a kevesebb zsírt fogyasztó nemzeteknél. Ennek az okát a vörösborfogyasztási szokásokkal magyarázták. Tudományosan megalapozott vizsgálati eredmények alátámasztották, hogy a mérsékelt borfogyasztásnak valóban jótékony hatása van.

Mire jó a bor?

A bor antioxidánsokat is tartalmaz, melyek gátolják az úgynevezett LDL koleszterin kialakulását, ami az érfalakra rakódva szűkítheti vagy akár el is zárhatja azokat. A borfogyasztás tehát segít a keringési problémák és a szívroham megelőzésében. Ezen felül sok C- és B-vitamin, valamint, kálium, kalcium, mangán, cink, magnézium és vas is található benne, melyek mindegyike fontos szerepet játszik a szervezet megfelelő és egészséges működésében. Kismértékben fogyasztva lassítja az agyérelmeszesedés kialakulását, fokozza a szellemi teljesítményt, bizonyos kutatások szerint, az Alzheimer-kór kialakulásának megelőzésében is szerepet játszik.

Nem mindegy azonban,hogy miből és mennyit fogyasztunk!

Nem mindegy azonban, milyen bort iszunk. A fehérboroknak is van kedvező hatása, de a vörösborok a legjobbak ebből a szempontból. A testesebb borok és a szeszes italok flavonoid hatását negatív értelemben kompenzálja a magasabb alkoholtartalom. Kb. két deci bor tartalmaz egy egység alkoholt. Az ideális napi mennyiség férfiaknál 200-300 ml, míg nők esetében 100-200 ml. Ezen mennyiséget fogyasztók között, a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata fele akkora, és a várható élettartamuk 11 évvel is hosszabb lehet, mint a vörösbort nem fogyasztóké.

(Forrás: lelkielet.hu, hirado.hu l Kép:pixabay.com)