Jump to content

Amit a legtöbb nő szeretne elkerülni, a visszér problémája

2017. 01. 12. 13:30

Sokan, csak esztétikai hibaként tekintenek, a lábszárakon és a combokon megjelenő kellemetlen visszérre (seprűvénára). Valójában azonban ez egy komoly probléma, ugyanis a kezeletlen visszér, lábszárfekélyt, trombózist és visszeres vérzést is okozhat.

A visszérbetegség igen gyakori betegség, különösen a 35-60 év közötti nők körében.
A szervezetünk egészséges működéséhez szükségünk van oxigénben gazdag, friss vérre. A visszerek (vénák) feladata, hogy az artériák által szállított friss, oxigéndús vért, visszapumpáljék a szív felé. Ha azonban a vénabillentyűk nem záródnak helyesen, az a vénák kitágulását eredményezhetik. Ekkor beszélhetünk visszérbetegségről. Azokon a területeken, ahol a vénák nem záródnak megfelelően, megnő a nyomás,az erek kitágulnak, kanyargóssá, merevfalúvá válnak. Látható jelei lesznek a lábszárakon és a combokon. A kidudorodó, kanyargós,szemmel jól látható erek, a visszérbetegség velejárói.

A nőknek komoly lelki problémát okozhat, hogy bármennyire is szeretnék, teljes mértékben nem tudják eltakarni a kidudorodó ereiket. Ugyanis, a megdagadt erek, seprűvénák elszíneződnek, és erőteljesen kidudorodnak a bőrfelszínen.

Mitől alakulhat ki ez a betegség?

A visszérbetegség hátterében több tényező is állhat, mozgásszegény életmód, az ülőmunka, a testsúlygyarapodás, valamint a terhesség, fogamzásgátló szedése, és nem utolsósorban genetikai hajlam is mind hozzájárulhat a kialalkulásához. A súlyosabb visszérbetegség minden esetben érsebészeti ellátást igényel, a későbbi problémák megelőzésének érdekében, azonban sokan nem veszik elég komolyan a betegséget. Számtalan kozmetikumot és gyógyszert kínálnak, mely házilag orvosolja a problémát, azonban ezek hatékonysága megkérdőjelezhető.

A visszérműtétek az orvosi technológia fejlődésével, mára már rutinműtétnek számítanak, amit a lehető legfájdalommentesebb módon, legrövidebb lábadozási idővel igyekeznek orvosolni. A seprűvénák kezelésére háromféle módszert szokás alkalmazni. A választott módszer függ az értágulat nagyságától, súlyosságától, típusától, valamint az elhelyezkedésétől.

Kezelhető injekciós kezeléssel, rádiófrekvenciás tűvel, valamint lézeres kezeléssel. Illetve ezek kombinációjával. Ezek a gyógymódok fájdalommentesek, és nem igényelnek altatást, legnagyobb előnye, hogy a beteg testén nem, vagy csak kis mértékben maradnak hegek a kezelések után. A leggyakoribb eljárás a szkleroterápia, másnéven érelzárás, amely eljárás során, speciális anyagot fecskendeznek az érbe, mely károsítja az érfalakat. Ilyenkor kötelező rugalmas pólyát, vagy kompressziós harisnyát hordani, ugyanis ennek hatására tapad össze az érfal. Az ér a későbbiek során felszívódik és a vér az egészséges ereken tud továbbáramolni.

Rádiófrekvenciás kezelés esetén, egy vékony tűvel, mely a nagy frekvenciájú rezgés által hőt bocsájt ki, roncsolják a kapilláris erek falát és tartalmát. A lézerfényes eljárás során a bőrfelszínen keresztül fény segítségével zárják el a kitágult ereket, melyek egy idő után felszívódnak.

Egyén, bőrtípus és a visszérbetegség mértékétől függ, hogy melyik módszert lehet választani a probléma kezelésére. Mindhárom módszer esetén néhány hétig kerülni kell a napsugárzást, a szoláriumozást, a megerőltető fizikai megterhelést, és fontos, hogy néhány napig kompressziós zoknit és harisnyát kell viselni.

Hogyan védekezhetünk ellene?

A rendszeres mozgás, a sok séta, kerékpározás, úszás, kocogás mind csodákat művel testünkkel és lelkünkkel. Segít megőrzni végtagjaink egészségét. A mozgás mellett fontos a megfelelő étrend kialakítása, kerüljük az egészségtelen, zsíros, cukros, olajos , színezékben és mesterséges ízfokozókban gazdag ételek fogyasztását.

Ha ülőmunkát végzünk, igyekezzünk többször felállni néhány percre, mozgassuk meg karunkat, lábunkat, nyakunkat és derekunkat. Ha tehetjük járjunk rendszeresen masszázsra, ugyanis fokozza a megfelelő véráramlást, és a szervezet egészséges működését. Próbáljunk odafigyelni súlyunkra, a jelentős súlyfelesleg nem csak súlyproblémákat okoz, de a betegségeket is elődiézi. Lábainkat megterheli, ezáltal könnyen kialakulhat a visszérbetegség.
Esti fürdésnél, ha tehetjük válasszuk a váltóvizes (hideg-meleg) zuhanyt, ami nem csak a visszérbetegség kialakulását előzi meg, de a bűrünkkel és a narancsbőrrel is csodát művel.

Végül de nem utolsósorban, figyeljünk a megfelelő folyadékpótlásra, valamint vitaminban és ásványi anyagokban gazdag tápanyagokat fogyasszunk. Valamint a hiányzó vitaminokat és szervezet számára fontos anyagokat, étrendkiegészítő vitaminokkal pótoljuk.

(Forrás: lelkielet.hu, hirado.hu l Kép: pixabay.com, media.hazipatika.com)