Jump to content

A legnépszerűbb közösségi oldal valóban a bizonytalan érzelmű fiatalokra hajtana?

2017. 05. 03. 18:00

Egy ausztráliai lap szerint, a közösségi oldal vizsgálja és felhasználja a felhasználóinak az érzelmeit. Valóban lehet erről szó?

Azt írja a The Australian, hogy a Facebook Ausztrália négy vezető bankja közül az egyiknek adott el információkat, hogy miként érheti el hirdetéseivel az „érzelmileg bizonytalan”, „haszontalan” és „sebezhető” tizenéveseket az oldalán.

A 23 oldalas dokumentum szerint, a Facebook képes feldolgozni, hogy a felhasználói mikor vannak “stresszes”, “letört”, “szorongó”, vagy éppen “ideges” lelkiállapotban. Bonyolult algoritmusaikkal azonosítják a „sebezhető” fiatalokat, hogy a hirdetők a lehető leghatékonyabban érhessék el őket.

A „nyilvánosan nem hozzáférhető” dokumentum 6,4 millió ausztráliai középiskolás, egyetemi hallgató és fiatal alkalmazott pszichés ismérveit tartalmazza a lap szerint.

Első reakcióként a Facebook szóvivője bocsánatot kért az adatgyűjtésért, s belső fegyelmi vizsgálat indítását ígérte. Utóbb, blogjukban már félrevezetőnek minősítik a lap írását. Leszögezik, hogy nem kínálnak eladásra olyan eszközöket, amelyek az érzelmi állapotuk alapján segítik megcélozni az embereket. A The Australian által megszellőztetett elemzés célja szerintük csak az volt, hogy „segítse a marketingszakembereket megérteni, miként fejezik ki magukat a felhasználók a Facebookon”.

Figyelemre méltó, hogy a közlésük azzal zárul, hogy ez a kutatás nem a közösségi oldal szabályainak betartásával készült. Magyarán szólva azt tagadják, hogy hirdetőkkel megosztották volna, de közvetett módon elismerik a kutatás létezését.

A közösségi oldal sajátos adatokat gyűjthet – képes gyűjteni – közel kétmilliárd felhasználójáról.

Több éve folynak eddig igazolatlan híresztelések a portál aggályos hirdetésértékesítési módszereiről.

2014-ben kiderült, hogy a Facebook hírfolyamának algoritmusával szándékosan manipulálva kísérletezett felhasználóinak az érzelmeivel.

(Forrás: lelkielet.hu, hirado.hu l Kép: pixabay.com)