Jump to content

Gyógyír testnek és léleknek...

2018. 02. 19. 15:37

A masszázs nem csak kikapcsol, de egészségünkre is jótékonyan hat. Nézzük, miért jó ha kipróbáljuk...

A bőrünk a legnagyobb méretű szervünk, melynek legfontosabb funkciója a szervezet külső behatásoktól való védelme. A felnőtt ember bőrének felülete átlagosan 1,5 - 1,8 m², tömege a testtömeg 10-12%-a. Bőrünknek fontos szerepe van a hőszabályozásban, a kiválasztásban, a szervezetünk védelmében és testünk mechanikai védelmében egyaránt.

A masszázs bőrünk felületén keresztül történik, gyógyírt nyújt a test és a lélek számára egyaránt. Kiválóan oldja a feszültséget, segít megszabadulni a mindennapi stressz okozta kellemetlen, frusztráló érzésektől, javítja a vérellátást, elősegíti az oxigénszállítást, szabaddá teszi a légzést. A vérellátás fokozódása javítja a sejtek oxigén- és tápanyagellátását, emellett a nyirokrendszer működését is serkenti, ezáltal könnyebben ürülnek a káros anyagok a szervezetből. Beindítja az anyagcsere folyamatokat. Mindezek mellett nyugtatja az idegeket, hozzásegít, hogy elengedjük magunkat és megszabaduljunk az belső terhektől. Masszázs során nem meglepő, hogy a masszázsalany elalszik, ugyanis a test és a lélek is ellazul, megtalálja az ember a belső nyugalmát. Masszírozás során a testünk átmelegszik, és könnyebben képes elérni a relaxációs állapotot. A masszázs nem csak a testre, de a lélekre is jó hatással van. Idegrendszeri nyugtató hatását elsősorban a kéz melege, és a masszázs során kifejtett nyomás, érintés váltja ki.

A bőr felületén számtalan idegvégződés található, amelyek érzékelik ezeket az ingereket, és az idegpályákon keresztül továbbítják az agyhoz. Agyunk feldolgozza a kapott impulzusokat, reagál rá, majd továbbítja azokat a többi testrészhez. A masszázs serkenti és megnyugtatja az idegvégződéseket. Lelkünkön túl, belső szerveink működésére is hatással van, ugyanis belső szerveink kapcsolatban állnak bőrünk bizonyos zónáival, és reakcióba lépnek a masszázs hatására. Ezáltal befolyásolhatjuk egyes szerveink, például a vese, a máj vagy a szív, működési zavarait.

A masszázs szabályozza az izmok feszültségét, ugyanis a megfeszült izmok masszírozás hatására könnyedén ellazulnak. Ezért alkalmazzák bizonyos formáit sportolóknál és rehabilitációs célokra. Az izomzat túlterheltsége esetén is segítséget nyújthat. A fájdalomérzet enyhülésével, csökken az izmok feszültsége is, ez pedig kedvezően befolyásolja a szövetek vér és tápanyagellátását. Hatására beindul az endorfin és az oxitocin termelődés, melyek segítenek a fájdalom enyhítésében és a stresszes, szorongó állapot legyőzésében.

(Forrás: lelkielet.hu l Kép: pixabay.com)