A HELLP szindróma szerencsére kis mértékben fordul elő, a kismamák körében azonban mégis sokat lehet róla hallani napjainkban. A kór mielőbbi diagnózisa életmentő lehet. Nem szabad elsiklani a betegség felett, ugyanis a babára és a mamára is egyarébt veszélyt jelent.
Mit is jelent a HELLP?
A HELLP mozaikszó, a hemolízis, azaz a hemoglobin kioldódása a vörös vérsejtekből , a magas májenzim-értékek és az alacsony vérlemezke, azaz trombocitaszám angol megfelelőiből áll össze. Jellemző tünetei az ödémásodás, általános rossz közérzet, gyomor és bélrendszeri fájdalom, hányás, fejfájás, élmelygés. A kór befolyást gyakorol a méhlepény működésére, valamint a kismama egészségi állapotára,ezért a szindrómában szenvedőknél a terhesség megszakítására lehet szükség. Amennyiben elég fejlett már hozzá a baba, azonnali császármetszés indokolt, így megmenthető az anyuka és a gyermek élete is. Egész pontosan nem tudni, mi is okozza a betegséget, azonban szakértők szerint gyakran elég hozzá a kezeletlen magasvérnyomás, illetve egy igen gyakori genetikai trombózishajlam, a Leiden mutáció. Tudósok szerint a betegség gyakran a placenta ereiben kialakult vérrög miatt léphet fel.
Mi az a Leiden mutáció?
Egy olyan véralvadási zavar, amely nagy mértékben fokozza a trombózisra való hajlamot. A mutációnak létezik hetero és homozigóta formája is, attól függően, hogy csak az egyik, vagy mindkét szülőtől öröklődött a zavar. Hogy mi okozza a kórt , arról trombofília szűréssel lehet megbizonyosodni Ha a vérvétel igazolja a fokozott trombózishajlam meglétét, úgy az anyuka a következő terhességnél szakember tanácsára LMWH injekciót kap, ami megakadályozza a vérrögök kialakulását, így a várandóssága biztonságban telhet.
Vérnyomásmérés, vizeletminta és vérvizsgálat alapján is kederíthető a kór. Amennyiben a teszt alacsony trombocitaszámot, magas májenzim-értékeket és hemolízist jelez, az egyértelműen HELLP-szindrómára utal. A betegség során a májfunkció rohamosan romlik, pozitív diagnózis esetén azonnali kezelésre van szükség. Amint a gyanú beigazolódik, intenzív kórházi ellátás következik a baba és a mama egészsége érdekében.
Mivel lehet megelőzni a bajt?
A rendszeres szűrővizsgálatok mellett, fontos, hogy a kismama egészséges életmódot folytasson,ne dohányozzon, igyekezzen elkerülni a hízlaló ételek fogyasztását, törekedjen rá,hogy minél kevesebb súlyfelesleget szedjen fel, és fogyasszon minimum 2 liter folyadékot, ameddig az állapota engedi mozogjon rendszeresen.