Belegondoltál már abba, hogy mi lenne veled, ha három teljes napra elmenne az interneted és sehogyan sem tudnál a világhálóhoz csatlakozni? Mi lenne az első? Talán nem pánikolnál, hanem élveznéd a nyugalmat? Pár óra múlva viszont már aggasztana talán az is, hogy nem tudsz ráírni a párodra, nem látnád a világ fontos (és kevésbé fontos) történéseit, esetleg a munkádat sem tudnád elvégezni. Még ez is áthidalható lenne, de a későbbiekben? A többi nappal mi lenne?

A digitalizáció robbanásszerű fejlődésével az online világ szinte teljesen átszövi a mindennapjainkat. Az okostelefonok, a közösségi média is arra sarkall, hogy mindig és mindenkor elérhetők legyünk. Szinte lehetetlen teljesen kikapcsolni, mert akkor úgy érezhetjük, hogy valamiről lemaradunk, nem érnek el minket. Bár a technológia számos előnyt kínál, az állandó online jelenlét komoly problémákat okozhat mind a munkában, mind a magánéletben.
Munkahelyi hatások
A munka és a magánélet határai egyre inkább elmosódnak, különösen azok számára, akik távmunkában vagy rugalmas időbeosztással dolgoznak. Az állandó online jelenlétnek köszönhetően az értesítések és e-mailek miatt nehezebb egy adott feladatra koncentrálni. Egy tanulmány szerint egy ilyen megszakítás után akár 23 perc is kellhet, hogy visszanyerjük a teljes figyelmünket. Vannak munkahelyek, ahol elvárás, hogy munkaidőn túl is reagáljanak a vezetők, feletessek üzeneteire, ami megterhelő és hosszú távon kiégéshez vezethet. Ez az állandó digitális zaj hatással lehet a mélyebb gondolkodásra és az új ötletek születését befolyásolja, mivel nincs idő az elmélyült munkára.
Magánéleti problémák
Az online jelenlét nemcsak a munkánkat, hanem a magánéletünket is hatással lehet, méghozzá nem előnyére dolgozik. A közösségi média és az online hírfogyasztás függőséget okozhat, ami szorongást válthat ki és csökkenti az offline tevékenységekre fordított azt az időt, amit egymásra fordíthatnának. Sokan a virtuális kapcsolattartást részesítik előnyben a személyes találkozók helyett, ami elszigeteltséghez és érzelmi elhidegüléshez vezethet. Ez akkor jó is, amikor nagy távolságra vannak egymástól a barátok, családtágok, de máskülönben romboló hatású. Az esti órákban történő képernyőhasználat megzavarhatja az alvási ciklust, mivel a kék fény gátolja a melatonin termelődését.

Az egyensúly visszanyerése
Hetente néhány órára vagy akár egy egész napra érdemes kikapcsolni az értesítéseket és eltenni az okoseszközöket. Koncentráljunk inkább olyan tevékenységekre, amelyeket a szabadban és/vagy együtt lehet megvalósítani. Ha nem is tudunk szabadban lenni, akkor keressünk magunknak olyan elfoglaltságot, amely mellőzi az okoskütyük és az internet használatát. Ehhez nagyfokú tudatosságra van szükség.