Minden szülő más és más nevelési módszer mellett teszi le a voksát a gyermekvállalás során, vannak olyanok, akik vajszívűek, engedékenyek és elnézőek, ha a gyermekükről van szó, és vannak olyanok is, akik már kisgyermek kortól megkövetelnek bizonyos dolgokat, és a kicsiknek a szülők által meghatározott szabályok szerint kell viselkedniük. Hosszan lehetne arról értekezni, hogy melyik nevelési módszer a célravezetőbb, a szigorúbb, vagy az engedékenyebb, annyi biztos, hogy mindkét módszer azt a célt szolgálja, hogy boldog, kiegyensúlyozott és sikeres felnőtt váljon a gyerekekből, és gyermekkorukra örömmel emlékezzenek vissza.
Mire van ehhez szükség?
Kitartás
A kitartás nagyon fontos erény, különösen manapság, amikor a technológiai fejlődés következtében minden azonnal történik. A gyermekek hozzászoktak az azonnali válaszokhoz és persze az azonnali eredményekhez. Pedig a hétköznapokban ez nem így van, ezért fontos, hogy megtanítsuk nekik a kitartó munka fontosságát, az alkotás folyamatának örömét. A kitartás XXI. században is erény, még akkor is ha sokan hajlamosak erről megfeledkezni.
Függetlenség
Szülőként az a dolgunk, hogy a független életre neveljük a gyerekünket, még ha ez néha fájdalmas is. Persze ebbe a függetlenségbe beletartozik a család, az otthon, a barátok, a munka. A gyermeket már egészen kicsi korától nevelhetjük függetlenségre, például azzal, hogy ráhagyjuk a játékot, nem mi diktáljuk neki, hogy mikor mit tegyen, hanem hagyjuk kibontakozni. Sőt, hagyhatjuk néha unatkozni, mert az unalom számtalan kreatív dologhoz vezethet.
Fegyelem
Nagyon fontos, hogy a gyerek minél hamarabb megtanulja az empátia fontosságát, aminek az egyik legjobb módja, ha elmagyarázzuk neki, hogy másnak is vannak érzései, és ezek ugyanolyan értékesek, mint a sajátunk. Lényeges, hogy megfelelő irányba tereljük a reakcióit, az adott helyzetre adott válaszait, végül felállítsunk neki bizonyos korlátokat, melyeken belül mozoghat, hogy a megfelelő döntéseket hozza meg.
Személyiség
Bármennyire is imádjuk a gyermekünket, fontos minél előbb megtanítanunk nekik, hogy mások is vannak a világon, akik ugyanúgy fontosak és számítanak. A legjobban akkor segíthetünk neki a saját személyiségének megtalálásában, ha példát mutatunk, hiszen a szülő mindig egyben példakép is. Tehát ha figyelembe vesszük mások érzéseit, érdekeit, akkor a gyerek ezt fogja eltanulni.
Legyünk jelen
Az egyik legfontosabb, hogy mindig legyünk jelen a gyermekünk életében. Rengeteg minden vonhatja és vonja is el a figyelmünket, de muszáj lelassítani, és odafigyelni, elmondani nekik és éreztetni velük, milyen fontosak és mennyire szeretjük őket. Azok a szülők, akik gyakran bízzák másra a gyermeküket, vagy esetleg nagyobb korban egyedül hagyják őket, számtalan olyan pillanatról maradnak le, melyek nem bepótolhatóak, a gyermek lelke pedig ha nem is mondja, akkor is sérül ezek által.