Jump to content

Probléma, ha a gyermek alacsonyabb, vagy magasabb a kortársainál?

2016. 10. 28. 21:00

A legtöbb szülő azt szeretné, hogy gyermeke semmilyen szempontból ne legyen lemaradva a kortársaitól. Valamint, hogy egészséges ütemben fejlődjön testileg és lelkileg egyaránt. Azonban előfordulhat, hogy egyes gyerekek nem érik el, egyes korukra azt a fejlettségi szintet, amit kellene.

Mit tehet ilyenkor a szülő?

Fontos orvoshoz fordulni, hogy a megfelelő vizsgálatokkal kizárhassák az esetleges egészségügyi problémákat.

Mi az a csontkor?

A gyermekek fejlődési üteme más és más, ezt befolyásolja, hogy genetikusan mit örököl, vannak ugyanis kisnövésű és magasabb növésű gyermekek, attól függően, hogy mit örököltek felmenőiktől. Minden kornak megvan a maga fejlettségi szintje, és ezek az értékek bizonyos értéktartományon belül mozognak. Ha a gyermek alacsonyabb, vagy éppen magasabb a kortársainál, vagy az átlagnál, akkor érdemes megvizsgálni a csontkorát, a biológiai érettségének a szintjét. Ez optimális esetben megegyezik a gyermek életkorával, de előfordulhat, hogy a csontkor és a valós életkor között több évnyi eltérés mutatkozik. Ha kevesebb növekedési hormon van a gyermek szervezetében, mint amennyi a korának megfelelő lenne, akkor a csontkor az életkortól elmarad, amennyiben több, úgy az életkor lesz kevesebb, mint a csontkor.

Ajánlott megvizsgálni a gyermek csontkorát, ha a testmagassága jelentős mértékben eltér kortársaitól, ha későn vagy túl korán következik be a nemi érés, illetve különféle endokrinológiai (pajzsmirigy, mellékvese) betegség esetén.

Hogyan vizsgálhatjuk?

A csontkort röntgenfelvétellel lehet meghatározni, mikoris a kéz és a csukló kézközépcsontjait vizsgálják. Ha a csontkor és a gyermek életkora között eltérés látható, akkor legtöbbször hormonális problémára gyanakodhatunk. A testmagasságot az agyalapi mirgy növekedési hormonja szabáloyzza, ha eltérést észlelünk, mindenképpen fontos megvizsgáltatni a hormon szintjét, ugyanis ha kórosan kevesebb, szükség van a pótlására. A pajzsmirigy által termelt T3, T4 hiánya is eredményezhet alacsony növést, ez szintén kezelhető hormonpótlással.

Ha a gyermek túl magas, az ugyanúgy betegséget jelezhet, hátterében a korai serdülés állhat.

A korai serdülés esetén a növés egy bizonyos szint után megáll.A kései serdülés esetén a túl alacsony termetegy idő után, eléri a normál tartományt. Nagyon ritkán daganat is okozhatja a növekedési problémákat, ezt CT és MRI vizsgálattal könnyen kizárhatják. Ha mégis beigazolódna a gyanú, műtéti úton ez a betegség is kezelhető és orvosolható.

Természetesen nem ajánlott otthon öndiagnózist végezni, ha bármiféle rendellenesség, normáltól való növekedési probléma állna fent, mindenképpen keressünk fel egy megfelelő szakorvost.

(Forrás: lelkielet.hu, endokrinkozpont.hu l Kép: bluntmoms.com)