Jump to content

Vigyázz a lelkedre az egészséged érdekében

2025. 01. 22. 19:00

Ha lelki bajunk van és az sokáig megoldatlan, az előbb vagy utóbb fizikai formában is jelentkezni fog. A lélek jóléte azonban gyógyítani is képes.

Talán már életed során te is tapasztaltad, hogyha a lelked sérül, akkor az fizikailag is megmutatkozhat. Megfájdulhat a fejed, könnyebben betegszel meg, úrrá lesz rajtad a szorongás vagy a depresszió.

Ha ez az állapot tartósan jelen van, nem csoda, hogy még inkább megbetegíthet. Ez egyáltalán nem véletlen. Az emberi test és lélek ugyanis szoros kapcsolatban áll egymással. Az elmúlt évtizedek kutatásai is azt mutatják, hogy a lelki állapot nemcsak befolyásolja, hanem akár megbetegítheti a testet. Arról jóval kevesebb szó esik, hogy gyógyíthat is.

Stressz - A test ősi ellensége

Amióta az ember a tudatánál van, mindig is találkozott a stresszel. Annak mértéke változott csak. Gondoljunk bele, hogy az őskorban élő elődeink számára mekkora kihívást jelentett az, hogy ne váljanak prédává. A stressz lehet az előnyünkre is, de a tartósan fennálló stresszhelyzetek aktiválják a szervezetben a kortizol és más stresszhormonok termelését, amelyek hosszú távon káros hatással vannak az immunrendszerre. Ez növeli a krónikus betegségek, például a szív- és érrendszeri problémák, az emésztési zavarok és az autoimmun betegségek kockázatát.

A negatív érzelmek hatása

A harag, szorongás vagy bánat nemcsak a lelket, hanem a testet is terheli. A depresszióban szenvedő embereknél gyakoribb a gyulladásos folyamatok kialakulása, amely további egészségügyi kockázatokkal jár. A negatív érzelmek gyakran vezetnek alvászavarokhoz, amelyek tovább rontják a szervezet regenerálódási képességét.

A pozitív gondolkodás gyógyító ereje

Csakhogy ideje azt is tudatosítani, hogy a lélek nemcsak betegíteni, hanem gyógyítani is képes. A pozitív gondolkodás, az optimizmus és a hit rendkívüli hatással lehet a testi gyógyulásra. Kutatássokkal is igazolták, hogy az optimista betegek gyorsabban gyógyulnak a műtétek után, és kevesebb komplikációval kell szembenézniük. Az agy által kibocsátott boldogsághormonok hozzájárulhatnak a fájdalom csökkentéséhez és a gyulladások mérsékléséhez, így a gyógyuláshoz is.

A placebohatás

A placebohatás jó példa arra, hogy a lélek hogyan befolyásolja a testet. Amikor egy beteg hisz abban, hogy egy kezelés, a gyógyszer hatásos lesz, az agy olyan folyamatokat indíthat el, amelyek valódi fizikai javulást eredményeznek.

Az elme gyógyítása

A különböző technikák alkalmazása segít az elme lecsendesítésében és a jelen pillanat megélésére. Ha ezeket sikerül bevezetni az életünkbe, akkor képessé válunk pozitívan befolyásolni a testi állapotunkat is.

Kapcsolódások

A társas kapcsolatok, a szeretet kölcsönös megtapasztalása ugyancsak gyógyító erővel bírnak. Azok az emberek, akik erős támogató kapcsolódásokkal rendelkeznek, egészségesebbek lehetnek. Az érzelmi támogatás csökkenti a stresszt, növeli a boldogsághormonok szintjét, ezáltal gyógyít.

(Forrás: lelkielet.co.hu / Kép forrása: Pexels)