Jump to content

Így növeld az önbizalmad!

2017. 02. 27. 18:05

Arra törekedj, hogy szándékosan és szisztematikusan olyan körülményeket teremts magadnak, amelyek mindig emelnek az önbecsüléseden, bármit is teszel. Úgy éld az életed, mintha máris kiemelkedő ember lennél - olyan, amilyenné válni szeretnél.” (Brian Tracy)

 

Az önbizalom olyan „dolog”, ami valakinek vagy megadatik, vagy nem. De mindenki tehet azért, hogy legyen neki! Ahhoz,hogy elégedettek legyünk önmagunkkal békében kell lennünk, testünkkel és lelkünkkel is egyaránt. Az ember önbizalmát a környezetének visszajelzései, (elismerések, bókok, gúnyolódás, csúfolódás, piszkálás, kritizálás) nagyban befolyásolja. Azonban soha nem lehet az mérvadó, hogy mások mit gondolnak rólunk, mindig lesz olyan, akinek nem leszünk elég okosak, szépek és jók, de ez az életünkhöz tartozik. Felül kell kerekedni ezeken a sérelmeken, és a pozitív tulajdonságainkra kell koncentrálni. Ne feledd, értékes ember vagy, ne hagyd, hogy mások elvegyék a jókedved, és rombolják az önbizalmad.

Néhány tipp, mely segít az önbizalmad növelésében

Fontos, hogy mindig legyenek céljaid, írj egy listát a vágyaidról, terveidről, és hidd el, hogy képes vagy ezek megvalósítására. A célok és az álmok növelik majd a teljesítőképességed, a kitartásod, a küzdeni akarásod. Napi célokat is kitűzhetsz, melyekre, ha a nap végén rágondolsz, elégedettséggel fog eltölteni, hogy sikerült megvalósítani.

Legyél kedves, toleráns, eléfogadó és türelmes. Amilyen viszonyt kialakítasz az emberekkel, ők is úgy fognak hozzád állni. Bátran mond el, ha valami zavar, vagy valaki negatívan hat rád, ugyanis a nyitottság és őszinteség növeli az önbizalmunkat.

Ne mondj mindenre igent, és ne csinálj meg mindent másoknak. A legnagyobb önbizalomromboló tulajdonság, ha az ember hagyja magát alárendelni másoknak, ugyanis az ilyen beállítottságú embereket gyakran kihasználják. Jóhiszeműségük miatt, erre azonban általában későb ébrednek rá. Ez egy örökös probléma, ugyanis van az az embertípus, aki nem tud, mer, vagy akar nemet mondani, így ahol tudják kihasználják. Amikor ezzel szembesül az ember, az óriási sebet ejt az önbecsülésén.

Ha a barátaiddal, ismerőseiddel, vagy éppen idegenekkel beszélsz, mindig nézz a szemükbe, és legyél mosolygós, ha azt sugallod, hogy optimista, pozitív személyiséged van, az emberek szívesebben keresik a társaságod. A kedves, vicces, jókedvű emberek sokkal szimpatikusabbak a környezetük számára, mint azok, akik csendben meghúzódnak egy sarokban. A pozitív kisugárzás ugyanis, magabiztosságot sugároz.

Ha valaki megdícsér, bókol, azt fogadd kedvesen, ne hagyd annyiban egy karlegyintéssel megfűszerezve. Ha valaki nem tudja fogadni a bókot, és a kedves szavakat, az az egyenes jele annak, hogy nincs rendben az önbecsülése. Ez egy idő után a környezetednek is szemet fog szúrni.Az egészséges önbizalommal rendelkező ember képes a bókot adni és fogadni is.

Találj valami hobbitevékenységet, mely segít a kreativitásodat és a látókörödet fejleszteni, szélesíteni. A sikerélmények pedig növelik az önbizalmunkat. Tanulj nyelveket, iratkozz be sportolni, táncolni, menj új emberek közé, meglátod napról-napra jobban fogod érezni magad.

Fontos, hogy ha egy társasággal vagy, akkor nem csak úgy lehetsz érdekes, ha a középpontban akarsz lenni, azok az emberek jobban felkeltik mások figyelmét, és szimpátiáját is előbb nyerik el, akik nem csak önmagukról beszélnek, hanem érdeklődő magatartást mutatnak a másik irányába. Ne beszélj nagyobb társaságban a problémáidról és ne panaszkodj, kivétel ezalól, a szoros baráti beszélgetés és családi kupaktanács, hiszen mindenkinek szüksége van hallgatóságra, de ,ha új emberekkel ismerkedsz ez visszatetsző is lehet.

Ha valaki kritizál, negatívan véleményez, fordítsd a javadra, a negatív kritika ugyanis építő jellegű is lehet, tanulhatunk belőle, vagy esetleg tehetünk az esetleges „hibák” ellen. Azonban ne hagyd, hogy elnyomjanak, mindig állj ki magadért, az igazadért, bátran vállald fel véleményed.

Végül, de nem utolsó sorban, fogadd el, hogy senki nem tökéletes. Ha valami nem tetszik magadon, változtass, ha nem megy, akkor fogadd el magad úgy, ahogy vagy. Ez vonatkozhat külső és belső tulajdonságokra egyaránt. Ne mások elvárásai szerint akarj öltözködni, élni, beszélni, viselkedni. Élj úgy, ahogy neked tetszik, a legfontosabb, hogy testi-lelki egyensúlyod megőrzid.

 

(Forrás: lelkielet.hu l Kép: pixabay.com)