Jump to content

Így hat a stressz

2019. 04. 19. 19:00

A stressz olyannyira életünk része, hogy azt nagyon el sem tudjuk kerülni. Már a gyermekek is tapasztalják magukon annak jó és rossz hatásait egyaránt.

A stresszes állapot és a stresszhelyzet ugyanis nem mindig rossz. Ha csak alkalmanként van jelen az életünkben, akkor arra sarkallhat, hogy az ember mind fizikailag, mind mentálisan összeszedje magát és az adott feladatra koncentrálva teljesítse azt. Ha nincs túlreagálva a helyzet, akkor nagyon jól teljesíthetünk úgy, hogy majd szétvet az adrenalin, az izgalom, és akár a félelem. A stressz tehát igenis hatékony módja annak, hogy egy adott feladatra koncentrálva a lehető legjobbat hozzuk ki magunkból. Az is lehet, hogy a túlzott feszültség negatívan hat ki teljesítményünkre.

Egészen más akkor a helyzet, ha a stressz mindennapunkban jelen levő, egészségünket, hangulatunkat megbélyegző.

Azt tudjuk, hogy a tartós stressz nem egészséges, és az is ismert, hogy a már fizikailag megnyilvánuló betegségek mögött lelki problémák állhatnak. Amikor az ember érzi, hogy valami nincs rendben vele, egészségével, teljesen természetes, hogy az orvoshoz fordulunk. A modern orvoslással leginkább a testi tünetek gyógyítására törekszik. A pszichoszomatikus gyógyítással azonban a lelki okok felkutatása után igyekeznek annak testi megnyilvánulásait kezelni.

Azért van nagy szükség a lélek ápolására, az arra való odafigyelésre, mert olykor egyes kellemetlen vagy akár fájdalmas tünetek úgy jelentkeznek, hogy nincs is semmi szervi probléma. Az orvostól orvosig való járkálás és a sok vizsgálat is megerősítheti ezt, és ilyenkor jön az a gondolat, hogy mindezt az alattomos stressz teszi velünk.

Olyan tünetek is jelenthetik a stressz jelenlétét az életünkben, mint a gyomorfájdalom, a gyomorfekély, a magas vérnyomás, de az asztma is lehet a stressz megnyilvánulása. A testi tünetek kezelése nem hoz eredményt akkor, ha a lelki problémákon nem oldunk, nem űzzük el. Amikor minden kezelés ellenére sem javul a páciens állapota és az orvos azt tanácsolja, hogy más szakember segítségére lenne szükség, akkor ne utasítsuk azt el. Olyan feszültségekkel teli világban élünk, hogy nem csoda, ha néha maga alá teper a teher. A megfelelő szakemberek olyan hatékonyan tudják lerombolni a saját gátjainkat, azokat a falakat, amelyeket mi magunk emeltünk, hogy a lelki bajok megszűnésével a fizikai tünetek is elhagyhatják életünket. A mai világban egyáltalán nem szégyen pszichológushoz járni. Az azonban önmagunkkal szemben is hanyagságot jelent, ha a javaslatok ellenére nem fordulunk szakember segítségéért.

További érdekességekért kérjük, keressétek fel Facebook oldalunkat!

(Forrás: lelkielet.co.hu | képek: pexels.com)