Szerkesztőség
2014.03.14.
Testünk jelzései mindig üzenetet hordoznak számunkra. Nem kivétel ez alól a túlsúly és az étvágyunk sem. A legtöbb diéta és fogyókúra ott hibázik, hogy ezt nem veszi figyelembe. Elsősorban nem az étvágyunk legyőzésére és elnyomására, hanem gyógyítására és megértésére volna szükség. Az étvágycsökkentő pirulák és csodaporok, a kívülről bekapkodható instant megoldások helyett inkább bent kellene megkeresni a probléma gyökerét. Ha megfejtjük testünk üzeneteit és tudatosítjuk őket, magától csökkeni fog a szüntelen éhség és étel utáni sóvárgásunk, nem fog többé legyőzni a túlevési kényszer. Ezután érdemes rátérni a táplálkozási kérdésekhez, amelyek ezután már sokkal könnyebben megvalósítható feladattá válnak.
Szerkesztőség
2014.03.10.
Sokszor a különböző betegségek nem a szervezet „meghibásodása” miatt alakulnak ki, hanem azért, mert az ember tudatában vagy tudatalattijában diszharmónia alakul ki. Ha visszaállítjuk az egyensúlyt, a baj is elmúlik. A modern gyógyászat az elmúlt évszázadban a lelki tényezőket egyre inkább háttérbe szorította, csak a testi tüneteket próbálta kezelni. Az utóbbi időben azonban az akadémikus gyógyítók is elismerik, nincs az a modern kezelés, műszer és gyógyszer, ami hatni tud, ha a beteg feladta. De ugyanez igaz fordítva is. A korszerű orvostudomány is elfogadja, hogy a lelki terhelések az összes betegség kétharmadánál jelentős szerepet játszanak.
Szerkesztőség
2014.03.07.
A bipoláris zavar a köznyelvben a mániás depresszió, és rengeteg tévhit, félreértés kapcsolódik hozzá. Egyesek bűnözőkkel azonosítják a betegséget, mások az őrület szinonimájának tartják, ám ezek általánosítások, téves hiedelmek. A bipoláris zavar kétpólusú, hangulati betegséget jelent. Az egyén életében mély depressziós és erősen felhangolt, úgy nevezett mániás epizódok váltják egymást (mániás depresszió). Gyakran kezdetben évekig csak depressziós időszakokat észlelnek, míg egyszer csak megjelenik a felhangolt, mániás periódus. A kórkép megkülönböztetése az úgynevezett unipoláris depressziótól (csak depressziós epizódok fordulnak elő) mindenképpen indokolt. Más az előfordulási gyakorisága, háttere, kórlefolyása és a kezelése is.
Szerkesztőség
2014.03.03.
Mi magyarok hajlamosak vagyunk magunkat, a helyzetünket, a jövőnket, az egész életünket sokkal rosszabb színben látni, mint ami a valóság. Hogyan lehetséges az, hogy míg több kontinens lakosságánál jobban élünk, mégis a társadalmak általános elégedettségét, optimizmusát vizsgáló kutatások során rendszeresen a lista vége felé foglalunk helyet? Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy nekünk a legrosszabb. Ilyenkor persze a nálunk jobb helyzetben lévő nyugati országokhoz hasonlítjuk magunkat, akiknél sokszor valóban kedvezőtlenebb gazdasági helyzetben vagyunk. Elfelejtjük azonban azokat a tényeket, amiket vagy saját szemünkkel lehetőségünk volt már megtapasztalni, vagy a médián keresztül eljut hozzánk: óriási a szegénység Dél-Amerika és Ázsia sok országában, Afrikáról nem is beszélve.
Szerkesztőség
2014.02.27.
Nem mindenki depressziós, akiről azt mondják, illetve aki annak érzi magát, és ez fordítva is igaz: sok olyan depressziós beteg van, aki nem is gondolja ezt magáról. Mikor ajánlott orvoshoz fordulni? A depresszió a hangulatzavarok egyik legismertebb formája. Élete során az emberek 15%-át, egy adott pillanatban pedig a lakosság 2-2,5 százalékát érinti körülbelül. Minden pszichiátriai zavar tünetek együtteséből áll, vagyis itt is többféle tünet együttes jelenlétére van szükség a pontos diagnózishoz. A tünetek számának és súlyosságának függvénye, hogy enyhe, közepes vagy súlyos depresszióról beszélünk. Amennyiben ezek a tünetek legalább két hete fennállnak, és a korábbi magatartás megváltozásaként jelennek meg, érdemes komolyan venni.
Szerkesztőség
2014.02.25.
A tivornyázás komolyan károsíthatja a fiatalok még fejlődésben lévő agyát. És itt nemcsak a pillanatnyi emlékezetkiesésre kell gondolnunk. Egy nemrégiben készült tanulmány szerint jóval a macskajaj elmúlása után is kimutathatóak az alkohol káros hatásai. Egészen pontosan az, hogy a fiatalok memóriáját nagymértékben károsíthatja a mértéktelen alkoholizálás. A tanulmány továbbá rámutatott arra is, hogy mindez a lányoknál sokkal nagyobb veszélyeket hordoz magában. Bár úgy tűnik, hogy a tinik már testileg felnőttek és érettek, az agyuk azonban még a testi érés befejeződése után is fejlődik. Különösen az agy első részein, amelyek a tervezés, az előrelátás és a szervezőképesség kialakulásáért felelnek.
Szerkesztőség
2014.02.20.
Időjárás mindig is volt, mégsem szaladgált körülöttünk ennyi frontkóros és meteoropata. Egyesek szerint humbug az egész, hiszen időjárás mindig is volt, mégsem szaladgált körülöttünk ennyi meteoropata. A dühünk mélyén lappanghat a minket ért igazságtalanság, feszültek lehetünk a stressztől, fájdalmunkat okozhatja más, nem csak a felettünk lejátszódó időjárási folyamat. Az igazság – vélhetően – a két markáns vélemény között található: az érzékenység alkati különbséget mutat, a nőket, egyes krónikus betegeket és az időseket jobban megviseli a változás, de a frontkór hajlama öröklődhet is.
Szerkesztőség
2014.02.17.
A kényszerevés a leggyakoribb evéssel kapcsolatos probléma, ami előfordul a férfiaknál és a nőknél is egyaránt. A kényszerevésben szenvedő emberek gyakran túleszik magukat, még akkor is, ha nem éhesek, és nem tudják kontrollálni, hogy mennyit esznek. Ez a probléma nem csak a kövér embereket érinti, habár a kényszerevés gyakran elhízáshoz vezet. A különbség a kényszerevés és a gyakori éhségérzet között az, hogy az éhségérzet rendszeres, időközönként jelentkezik, a kényszerevésnél pedig állandóan fennáll az evési inger.
Szerkesztőség
2014.02.07.
Lüktet, szúr, hasogat - és zavar minden tevékenységben. A fejfájás különböző formáiban a lakosság 90 százaléka érintett. A fájdalom üzenet, jelezhet konkrét betegséget, de általában mégis arra utal, hogy változtatnunk kell valamin.
Szerkesztőség
2014.01.24.
Gyakran előfordul a legjobb barátok között is, hogy vita támad, vagy azt érzed, hogy „valami nem stimmel”, már nem úgy viselkedik veled, mint korábban. Ilyenkor robbanhat ki egy konfliktus, aminek a megoldása kettőtökön múlik. Mindenki máshogyan oldja meg a konfliktusokat. Vannak, akik tűzön-vízen keresztül a saját akaratukat próbálják véghezvinni és vannak olyanok, akik más akaratát lépten-nyomon teljesítik, csak nehogy elvesszen a barátság.
Szerkesztőség
2014.01.16.
Amerikai tudósok egerekben azonosítani tudták azokat a neuronokat, amelyek szorongóvá teszik az egereket, ha társaik agresszívek velük szemben. Fénnyel manipulálták ezeket az idegsejteket, és sikeresen megszüntették a szociális szorongást. A kísérletben azonosított idegsejtek megakadályozzák a szerotonin hormon kibocsátását, ennek hiánya pedig összefügg a depresszióval és a szociális szorongásos zavarral, írja a Neuroscience című szaklapban megjelent tanulmány.
Szerkesztőség
2014.01.09.
Van aki könnyen veszi az új helyzeteket, lazán teremt kapcsolatokat, veti magát bele egy társalgás közepébe. Mások nehezen oldódnak, így távolságtartónak gondolják őket, pedig a félénkség mögött gyakran meleg szív, sziporkázó elme lapul. Íme néhány jó tanács arra, hogyan küzd le a félénkséged.