Szerkesztőség
2014.01.16.
Amerikai tudósok egerekben azonosítani tudták azokat a neuronokat, amelyek szorongóvá teszik az egereket, ha társaik agresszívek velük szemben. Fénnyel manipulálták ezeket az idegsejteket, és sikeresen megszüntették a szociális szorongást. A kísérletben azonosított idegsejtek megakadályozzák a szerotonin hormon kibocsátását, ennek hiánya pedig összefügg a depresszióval és a szociális szorongásos zavarral, írja a Neuroscience című szaklapban megjelent tanulmány.
Szerkesztőség
2014.01.09.
Van aki könnyen veszi az új helyzeteket, lazán teremt kapcsolatokat, veti magát bele egy társalgás közepébe. Mások nehezen oldódnak, így távolságtartónak gondolják őket, pedig a félénkség mögött gyakran meleg szív, sziporkázó elme lapul. Íme néhány jó tanács arra, hogyan küzd le a félénkséged.
Szerkesztőség
2014.01.08.
Sokszor használjuk a depresszió kifejezést, az esetek nagy részében helytelenül. A depresszió nem csupán levertséget, rosszkedvet, sőt nem is feltétlenül tartós rosszkedvet jelöl. Ennél sokkal többről szól. Komoly lelki folyamatok és súlyos testi tünetek kísérik, melyek visszafordíthatatlan következményekkel járnak. A beteg akár az öngyilkosság gondolatáig is eljuthat, ha súlyos depressziós állapotát nem kezelik. Ahogy a tünetek és a betegség lefolyása, a kiváltó okok is rejtélyesek. Hiszen hogyan lehetséges, hogy valakit tragédiák sora ér, mégsem billen ki az egyensúlyából, míg más aprónak tetsző dolgokon is teljesen kiborul?
Szerkesztőség
2013.12.30.
A szorongás növelheti a stroke kockázatát is. Egy új tanulmány szerint minél többet szorong valaki, annál inkább emelkedik a rizikófaktor. A stressz és a szorongás egyébként is nagyon sok ember problémája. De kevesen tudják, hogy vannak olyan ételek is, amelyek csillapíthatják ezeket a problémákat.
Szerkesztőség
2013.12.17.
Alighanem mindannyiunkkal előfordult már, hogy túlcsordult a pohár. Az ilyesfajta érzelemkitöréseknek azonban nem szabad rendszeressé válniuk. Erőnket és energiánkat értelmesebben is felhasználhatjuk.
Szerkesztőség
2013.12.13.
Úgy látszik, a szülőknek igazuk volt. Egy friss tanulmány szerint a korai lefekvés elengedhetetlen ahhoz, hogy a kamaszok eleget aludjanak, és ennek köszönhetően úgy érezzék, hogy övék a világ. A Kolumbia Egyetem orvosi karán végzett kutatás szerint az alváshiány a fiatalok esetében depressziót és öngyilkos gondolatokat szülhet.
Szerkesztőség
2013.12.12.
Bele lehet-e halni az öregségbe? - ebben a kérdésben még gyakorlott gerontológusok véleménye sem egyezik sokszor. Boga Bálint gerontológus professzor több évtizedes praxisa alatt nem találkozott egyetlen olyan idős korban elhunyttal sem, akinek a halálát az a bizonyos "végelgyengülés" okozta volna, amire néhány országban elfogadottan hivatkoznak a statisztikákban, a halotti jegyzőkönyvek alapján.