Szerkesztőség
2014.04.09.
A világ talán legcsodálatosabb érzése anyának lenni. Azonban ez a boldogságon és a szereteten kívül, számos felelősséggel is jár, hiszen már nem csak magunkért vagyunk felelősek. Szakemberek a baba 6 hónapos koráig az anyatejes táplálást ajánlják, mert ez minden szempontból optimális a baba számára. Az anyatej termelődését, optimális összetételét, valamint saját egészségének megóvását, megfelelő tápanyag-ellátottságát a szoptató anya életmódja, táplálkozása jelentősen befolyásolja. Az étkezés mellett tehát a helyes életmódra is figyelnie kell a kismamának.
Szerkesztőség
2014.03.14.
Boldog, kiegyensúlyozott időskor? Joggal vetődik fel bennünk a kérdés, hogy létezik-e egyáltalán ilyen? Jó hírünk van: hát persze hogy létezik, sőt némi szervezőmunkával és pozitív hozzáállással bárki részesülhet benne! Egyre több dolog és lehetőség áll rendelkezésünkre, hogy életünk alkonya kiegyensúlyozottan és vidáman teljen, ezért bátran szembenézhetünk vele, hiszen ne felejtsük el, mi magunk alakítjuk életünket és azt, hogyan éljük meg, csak rajtunk múlik. Mire életünk ezen szakaszához érkezünk, már biztosan rendelkezünk annyi élettapasztalattal, hogy rájöjjünk a fenti mondás valóságtartalmára. Mint minden életszakaszváltás, úgy az időskor is együtt jár olyan változásokkal, amelyeket nem tudunk befolyásolni. ezért csak egy dolgot tehetünk: bölcsen elfogadjuk.
Szerkesztőség
2014.03.11.
Január elején mindannyian nagy tervekkel állunk a jövő elé, ám ahogy az első néhány hét munka megterhelései letörik a kezdeti lelkesedést, gyakran sutba dobjuk a lefogyásról, az életmódváltásról, vagy éppen az ideális állás megtalálásáról szőtt terveinket. Újrakezdeni és tenni a változásért azonban soha nincs késő, s ehhez talán a tavasz első napsugarai keltette optimista időszak remek alkalmat is kínál. Ahelyett azonban, hogy folyton a következő hétfőt várja a fogyókúra elkezdéséhez, vagy egy új állás megpályázásához, inkább vágjon bele minél hamarabb!
Szerkesztőség
2014.03.04.
A szkizofrénia fokozatosan alakul ki, a beteg viselkedésében furcsa változások figyelhetők meg, amelyek ő csak kellemetlen, zavaró történésekként észlel. Érzékcsalódások jelentkezhetnek, például hangokat hall, amelyek beszélnek hozzá vagy róla, olykor úgy érzi, saját gondolatai hangosodtak fel, mások számára is hallhatóan, mások kilesik, ellopják azokat. Fantasztikus, bizarr dolgok fordulnak elő vele, körülötte: például úgy véli, hogy valamilyen technikai, távközlési eszközből (ufóból, műholdról) származó hangok irányítják, befolyásolni akarják, valakik megfigyelik, követik stb. A téves érzékelések téveszmékké alakulnak, de ezek nem állnak össze következetes rendszerré, hanem töredezett, változékony, bizarr gondolatmenetek maradnak.
Szerkesztőség
2014.03.02.
Az emberek több mint fele megérzi, ha időjárás-változás közeledik. Vannak, akiknél enyhébb, vannak viszont, akiknél súlyosabb tünetekkel jár a fronthatás. A nők általában frontérzékenyebbek, mint a férfiak, mint a férfiak. Tudvalévő azonban, hogy az időjárás maga nem tesz beteggé. Jellemző tünetek időváltozáskor a fejfájás, idegesség, izzadás, ingerlékenység vagy a levegőszomjúság. Az egészséges szervezet átlagosan maximum 14 nap alatt képes alkalmazkodni a szélsőséges időjárási viszonyokhoz. Hőszabályozó rendszerünk a létfontosságú szervek működéséhez szükséges 37 fokon tartja testünk hőmérsékletét. Ha hirtelen változik meg a légnyomás, a páratartalom, illetve a hőmérséklet körülöttünk, a szabályozó mechanizmusunk kis késéssel követi a változásokat.
Szerkesztőség
2014.02.24.
A nyolcvanas évek óta köztudott, hogy a stressz a legnagyobb kihívás a munkavállalók számára, számtalan kutatás alátámasztotta a stressz helytelen megélésének negatív hatásait; mégis a munkahelyi stresszel való megküzdés az egyén szintjén maradt. Annak ellenére, hogy az emberek idejük nagy részét munkahelyükön - és jó esetben munkával - töltik; annak ellenére, hogy a munkahely jelenti ma már a legfontosabb pszihoszociális környezetet, a stresszel való szembenézés színtere a munkahelyen kívülre terelődött. Sajnos, az esetek többségében már csak későn szembesülünk a cselekvés szükségességével, amikor egy kialakult betegség hívja fel a figyelmünket, hogy a kiégés veszélye fenyeget.
Szerkesztőség
2014.02.21.
Az elpirulók többsége szívesen megszabadulna ettől a „szokásától”, ám a kivörösödés ördögi körként működik: minél inkább koncentrálunk arra, hogy ne piruljunk el, arcunk attól élénkebb árnyalatot vesz fel. Mit tehetünk? Vörös, mint a paradicsom, illetve fehér, mint a fal – a két véglet, amely között arcunk színe rengeteg árnyalatot képes felvenni, s ezzel többet árul el pillanatnyi érzelmeinkről, mint azt legtöbbször szeretnénk. Doris Wolf, mannheimi pszichológus szerint a bőrünkben futó erek kitágulnak, élénkül a vérkeringés” – magyarázza – „s mindez annak eredményeképpen történik, hogy agyunk bizonyos hormonokat termel, amely a vérnyomás növekedését hozza magával.
Szerkesztőség
2014.02.18.
Szinte mindenki megtapasztalta már azt a rossz érzést, ami idegességgel, feszültséggel és stresszel társulva rontja el mindennapjainkat, a szorongást. Itt van 5 módja annak, hogyan kezeljük a problémát. Mindannyian úgy gondoljuk, hogy tudjuk, hogyan kell lazítani. De a tv vagy a számítógép előtti hűsölés nem igazán egyezik meg a relaxációval. Attól függően, hogy mit csinálsz vagy nézel, akár még feszültebbé is válhatsz. Ugyanez érvényes az alkoholra, a dohányra és a kábítószerre. Úgy tűnik, mintha enyhítenék a szorongás és a stressz okozta problémákat, azonban ez egy hamis, átmeneti állapot csak.
Szerkesztőség
2014.02.14.
Jó lenne egy kicsit közelebb kerülni, de ez lehetetlen. A plátói szerelem testileg soha sem teljesül be. Nincs érintés, nincs érzéki ölelés, csupán a fantáziánkban szoríthatjuk magunkhoz kedvesünket. Szerelem tárgyának fogalma sincs arról, hogy mit érzünk iránta, és ez az állapot igen sokáig fennállhat. A plátói szerelem egyszerre csodálatos és fájdalmas is egyben. Abban mindannyian egyetérthetünk, hogy a plátói szerelem nagyon biztonságos: nem kell attól félni, hogy kiszemeltünk elutasít, mivel nem is tud a feléje irányuló érzésekről. Nem kell attól félni, hogy megismerjük a másik hibáit, és kiábrándulunk belőle, hiszen a fantáziánkban mindig éppen úgy viselkedik, ahogyan mi szeretnénk.
Szerkesztőség
2014.02.13.
Miért speciális a középkorúakra jellemző depresszió? Mit tehetünk ellene? Miért több a női beteg, mint a férfi? Nincs kedve kikelni az ágyból? Úgy érzi, hogy már semmi nem érdekli? Folyamatos fáradtság és étvágytalanság gyötri? Sürgősen számoljon utána, mennyi ideje tart ez az állapot, mert elképzelhető, hogy egy depressziós időszak áll mögötte.
Szerkesztőség
2014.02.11.
Új lelkipásztori szolgálatot indítanak a jezsuiták Oázis néven kedden a fővárosi Párbeszéd Házában szerzetesi közösségek és laikusok együttműködésével - jelentette be Forrai Tamás, a jezsuita szerzetesrend magyarországi tartományfőnöke sajtótájékoztatón, hétfőn Budapesten. Mint mondta, a Mária utcai rendház kapujából nyíló Oázisban olyan tevékenységet folytatnak majd, ami a papi lelki vezetés és a pszichológia között helyezkedik el, és mindenkit várnak, akik szeretnék megosztani örömüket, bánatukat, vagy arra vágynak, hogy valaki meghallgassa őket. Forrai Tamás közölte: nyitvatartási időben bejelentkezés nélkül, térítésmentesen fogadnak mindenkit.
Szerkesztőség
2014.02.07.
Sajnos gyakran olyankor is antibiotikumot veszünk be, amikor nem lenne szükséges. Más szóval: túlszedjük őket. Ennek a lelki oka abban kereshető, hogy mielőbb szeretnénk meggyógyulni, és az antibiotikumok valóban hatásos szerek. Ha nem a megfelelő gyógyszert szedjük be, akkor az komoly veszélyeket is rejthet! A megfázásos tüneteket okozó betegségek legtöbbször vírusos eredetűek, ezért ezekre nézve az antibiotikumok hatástalanok. Általános szabályként megfogalmazható, hogy az antibiotikum szedését csakis az orvos írhatja elő, és ő is bakteriális fertőzésekre adja.